Dawid Gabryluk brązowym medalistą mistrzostw świata

02.06.2015 00:00 red

SPORTY walki – Taekwon-do

Zawodnik Rybnickiego Klubu Taekwon-do Feniks-Arete, Dawid Gabryluk wywalczył we wtorek, 27 maja brązowy medal mistrzostw świata. Najważniejszy turniej Taekwon-do odbył się w nadmorskiej miejscowości Jesolo we Włoszech. Wzięło w nim udział 1019 zawodników z 52 krajów z całego świata w tym 67 reprezentantów naszego kraju.

Dawid, 18-letni wychowanek trenera Rafała Poleszaka (VI dan), startował w najcięższej juniorskiej kategorii – powyżej 75 kg, w której rywalizowało 25 zawodników. – Dawid stoczył w sumie 4 pojedynki. W pierwszej walce pokonał reprezentanta USA Treya Hagana, w drugim pojedynku zwyciężył z Nahuel Garcia z Argentyny, w trzeciej walce wygrał z Niemcem Semih Dalkic, czwarta walka była pojedynkiem o wejście do finału, niestety po pierwszej wyrównanej rundzie uległ swojemu przeciwnikowi, reprezentantowi Rumunii, Dorianowi Neagu, zdobywając ostatecznie trzecie miejsce – relacjonuje Rafał Poleszak, trener rybniczanina.

Sukces ten jest największym, choć nie jedynym, osiągnięciem młodego i utalentowanego taekwon-do’ki z Rybnika. W październiku 2014 roku Dawid wywalczył dwa srebrne medale na pucharze Europy w Budapeszcie, a w tym roku srebrny medal Grand Prix Polski, ulęgając obecnemu mistrzowi świata, Jakubowi Gadzale z Lubartowa.

– Warto wspomnieć o młodszej siostrze Dawida, Asi Gabryluk, która idzie w ślady swojego brata. W tegorocznych mistrzostwach juniorów młodszych zdobyła brązowy medal w walkach, a w zeszłorocznym otwartym turnieju międzynarodowym Mazovia Cup, złoty medal w kategorii powyżej 65 kg, pokonując dwie reprezentantki Łotwy. Ponadto Asia zdobyła srebrny medal w kategorii układów uczniowskich, w której startowało aż 26 zawodniczek. Podziękowania należą się także rodzicom Dawida, którzy motywują go i wspierają, a tata Dariusz, były koszykarz, aktywnie doradza Dawidowi w treningach – wyjaśnia Poleszak.