Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Bunt w „Powstańcach”

03.06.2014 00:00 red

Już po raz dziewiąty w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się warsztaty humanistyczne. Tegorocznym tematem przewodnim imprezy był wszechmocny bunt. Uczniowie liceum oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładów poprowadzonych przez: Michała Pabisia-Orzeszynę, Barbarę Szczekałę oraz Kamilę Junik-Łuniewską, a także spróbować swoich sił w konkursie literackim i fotograficznym.

Dwudniowe warsztaty rozpoczęły się projekcją filmu „Fanatyk” Henry’ego Beana opowiadającego historię poznawania własnej tożsamości przez młodego skina-nazistę, będącego jednocześnie Żydem. Spotkaniem, połączonym z analizą obejrzanego filmu, kierował filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego – dr Michał Pabiś-Orzeszyna, zwracając uwagę na wymowę filmu i zawartych w nim symboli. Kolejny warsztat pt. „Kolor w kinie”, poprowadzony również przez pana Pabisia-Orzeszynę, pozwolił uczniom zapoznać się z historią koloru w kinie.

Drugi dzień rozpoczęły warsztaty literaturoznawcze „Buntuj się, buntuj, gdy światło się mroczy” poprowadzone przez absolwentkę polonistyki i doktorantkę filmoznawstwa na UJ – Barbarę Szczekałę. Uczestnicy omawiali teksty poetyckie o tematyce buntu, m.in. „Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy” Dylana Thomasa oraz „Pić z Tobą colę” Franka O’Hary. Na koniec spotkania z panią Szczekałą odbył się krótki warsztat z creative writing, podczas którego młodzi humaniści musieli stworzyć swój własny wiersz związany z tematyką otaczającego ich świata. Ostatnim punktem programu tegorocznych warsztatów było spotkanie z indolożka – dr Kamilą Junik-Łuniewską, która poprowadził warsztat pt. „Indie: idea buntu i jego przejawy w życiu społecznym i kulturze”.

Warsztaty Humanistyczne organizowane przez Aleksandrę Kotas i Joannę Miksztę już od lat przyciągają pasjonatów nauk humanistycznych do „Powstańców”. Są idealną okazją do wysłuchania interesujących prelekcji, a także dają możliwość dyskusji i pogłębienia swojej wiedzy.

Aleksandra Skrabel

  • Numer: 22 (395)
  • Data wydania: 03.06.14