Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Aleksander Larysz odebrał order Świętego Stanisława, patrona Polski

27.05.2014 00:00 red

W warszawskim kościele Świętego Krzyża wręczono 35 orderów św. Stanisława. Oficjalna ceremonia odbyła się 11 maja, po uroczystej mszy która odbyła się z tej okazji, celebrowanej przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Order ten został ustanowiony w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jest nadawany za działalność społeczną i charytatywną. – Ja i cała moja rodzina od zawsze działaliśmy społecznie i charytatywnie. Oprócz ciągłej działalności na terenie kraju w niedalekiej przeszłości organizowałem z przyjaciółmi bale charytatywne w Rybniku, m.in. na  rzecz warsztatów terapii zajęciowej czy domu małego dziecka – mówi Aleksander Larysz i dodaje: – To dla mnie duża niespodzianka, ale przede wszystkim wyróżnienie i satysfakcja. Nie chcę przypisywać tego orderu sobie. To jest wyróżnienie dla całej mojej rodziny i to nie tylko tego pokolenia – mówi Larysz.

Order  św. Stanisława, patrona Polski, w wieku XVIII był drugim, po Orderze Orła Białego, pod względem znaczenia. Od 1997 nadawany jest przez Wielką Narodową Kapitułę Orderu Świętego Stanisława z ramienia Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu Świętego Stanisława. Stowarzyszenie to działające na terenie całego kraju, służy ojczyźnie oraz ludziom i instytucjom  potrzebującym pomocy i wsparcia. – Bardzo dziękuję kapitule za to wyróżnienie i zapewniam, że dewiza „Praemiando Incitat” zgodnie z jej przesłaniem motywuje mnie do jeszcze większego zaangażowania w działalność, za którą otrzymałem order – dodaje na zakończenie Larysz.

(pm)

  • Numer: 21 (394)
  • Data wydania: 27.05.14