Sobota, 15 czerwca 2024

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Kącik ZUS

18.02.2014 00:00 red

Odpowiada: Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Czy za wszystkich pracowników zakład pracy ma obowiązek opłać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Karolina

Nie. Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19.12.2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656), składka na FEP winna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 r. za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,

2) wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Płatnik składek obowiązany jest więc opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających powyższe warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace

w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy.  Ważne, ustawa ta nie odnosi się do osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, i tym samym za takie osoby nie występuje obowiązek opłacania składek na FEP.


Nasza firma zawarła z pracownikiem dwie umowy o pracę, z których tylko jedna dotyczy wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Czy składkę na FEP należy opłacić od łącznej podstawy wymiaru?

Czytelnik z Rybnika

Nie. W przypadku, gdy pracownika łączą z pracodawcą dwie odrębne umowy o pracę, z których tylko jedna dotyczy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, obowiązek odprowadzania składek na FEP obejmuje wyłącznie przychody osiągane z umowy obejmującej obowiązek wykonywania tych prac.


W tym roku ukończę 61 lat. To właśnie mój rocznik, 1953, jako pierwszy został objęty przepisami o wydłużonym wieku emerytalnym. Chciałabym wiedzieć, jak te dodatkowe przepracowane miesiące wpłyną na wysokość mojej emerytury?

Mieszkanka Raciborza

Istotnie, konsekwencje wydłużenia wieku emerytalnego  jako pierwsze odczuwają kobiety z rocznika 1953. W ich przypadku wydłużenie wieku emerytalnego wynosi od jednego do czterech miesięcy. To samo dotyczy mężczyzn z rocznika 1948. W efekcie mężczyźni zaczną przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat w 2020 r., natomiast w 2040 r. wszystkie kobiety. W wyniku wydłużenia wieku emerytalnego z pewnością będą też wyższe emerytury. Trudno jednak prognozować o ile, bo to zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wysokości ustalonego kapitału początkowego, wysokości zgromadzonych składek (których wysokość zależy od osiąganych zarobków) oraz od tzw. średniego dalszego trwania życia (wskaźnik demograficznych ustalany przez  Prezesa GUS), który wiąże się z terminem złożenia wniosku o emeryturę.

  • Numer: 7 (380)
  • Data wydania: 18.02.14