Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Będą wzmożone kontrole gimbusów

24.09.2013 00:00 red

Inspekcja Transportu Drogowe zapowiedziała niedawno, że zamierza przyjrzeć się temu, jak i czym podróżują do szkół nasze dzieci. Na warsztat biorą więc autobusy szkolne i gimbusy. Sprawdzamy, kto kontroluje je w Rybniku.

Na terenie Miasta Rybnika transport uczniów do szkół jest organizowany w ramach przewozów w transporcie zbiorowym przez Zarząd Transportu Zbiorowego. Jak się dowiedzieliśmy, podróżują nim uczniowie gimnazjum nr 4, gimnazjum nr 7, gimnazjum nr 10, zespołu szkolno-przedszkolnego nr 2, szkoły podstawowej nr 3, szkoły podstawowej nr 27, zespołu szkół nr 6

Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Żorach, Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rybniku oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. To spora liczba uczniów i podopiecznych. Czy ich transport jest jednak bezpieczny? – Kontrole w zakresie jakości transportu są przeprowadzane w zakresie zawartej umowy na bieżąco przez pracowników ZTZ. Do badania stanu technicznego autobusów są upoważnione między innymi policja i Inspekcja Transportu Drogowego – mówi Stanisław Wengerski, główny specjalista ZTZ w Rybniku.

ITD dopiero zabiera się do wzmożonych kontroli, rybnicka policja wykonuje je jednak regularnie. Bogusława Poloczek z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku przedstawia statystykę: – W zeszłym roku przeprowadzono 264 kontrole związane z autobusami szkolnymi – mówi.

Z naszych informacji wynika, że nie stwierdzono żadnych poważnych uchybień w stanie technicznym tych pojazdów.

Największa gmina powiatu – Czerwionka-Leszczyny – także organizuje szkolny transport dla uczniów. Jeśli chodzi o sprawność techniczną – obowiązek utrzymania pojazdu w sprawności technicznej ciąży na wykonawcy zadania. Jest zobligowany do dostarczenia dokumentu potwierdzającego sprawność zarówno na etapie procedury przetargowej, a także w chwili kiedy kończy się termin przeglądu. Autobusy muszą dokonywać przeglądów technicznych raz na pół roku – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny. Gmina zorganizowała 11 kursów, którymi podróżuje łącznie kilkuset młodych mieszkańców gminy. Przykładowo, z Palowic do ZS nr 5 w Bełku jeździ 26 gimnazjalistów, z Dębieńska do szkoły dojeżdża 25, a z Książenic do gimnazjum w Leszczynach 21 uczniów. W Czerwionce-Leszczynach także nie stwierdzono uchybień w stanie technicznym pojazdów. – Policja w zeszłym roku szkolnym sprawdzała autobus – mówi mama jednego z gimnazjalistów, który wraz z trzydziestką innych uczniów jeździ z Szczejkowic do zespołu szkół w Czerwionce-Leszczynach. – Choć ja nigdy bym nie pomyślała o wezwaniu patrolu, by sprawdził autobus i zbadał kierowcę, bo przecież nie odprowadzam syna na przystanek, uważam, że ostrożności nigdy za wiele. Jeśli chcą kontrolować częściej i dokładniej, niech to robię, na to się nikt nie obrazi – komentuje.

(mark)

  • Numer: 39 (359)
  • Data wydania: 24.09.13