Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Tąpnięcie w kopalni – zatrzęsło w dzielnicach Rybnika, osunęła się ściana

26.04.2011 00:00 red

W zeszły czwartek około godz. 9.47 zatrzęsła się ziemia w Rybniku. Trzęsienie miało natężenie około 3 stopni w skali Richtera.To skutek tąpnięcia, do którego doszło w kopalni Rydułtowy – Anna.

Wstrząsy były odczuwalne w okolicy dzielnicy Niedobczyce oraz na osiedlu Nowiny. – Siedziałem przy biurku, pisałem na komputerze, kiedy poczułem, że krzesło odjeżdża. Trwało to sekundę – mówi rybnicki internauta.

– Do tąpnięcia doszło na głębokości ok. 1100 m. Był to silny wstrząs. Na dole nie był odczuwalny i górnikom nic się nie stało. Był natomiast bardzo odczuwalny na powierzchni. Ekipy od szkód górniczych odbierają już setki telefonów i analizują zgłaszane wnioski – mówi rzecznik prasowy Kompanii Węglowej w Katowicach Zbigniew Madej. Rozpiętość skali Richtera wynosi od 0 do 9. Skala Richtera jest skalą logarytmiczną – podstawę stanowi logarytm amplitudy największego wychylenia zapisanego przez sejsmograf w odległości 100 km od epicentrum wstrząsów. Oznacza to, że każdy następny stopień odpowiada 10 razy większej amplitudzie drgań, a jednocześnie wyzwolone zostaje ok. 31 razy więcej energii. Trzęsienia ziemi o sile powyżej 2,5 są wykrywalne bez instrumentów pomiarowych, powyżej 5 – w zależności od warunków powodują większe lub mniejsze zniszczenia, natomiast powyżej 8 skutki ich są katastrofalne. Jednocześnie w wyniku wstrząsu osunęła się jedna ściana budynku starej apteki przy rynku w Rydułtowach.

(acz)

  • Numer: 17 (233)
  • Data wydania: 26.04.11