Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Familokowe życie

22.02.2011 00:00 red
Gimnazjaliści z Czerwionki podsumowali realizowany od ubiegłym roku projekt „My są dziołchy z familoków”. Atrakcją była prapremiera filmu.
16 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury gimnazjaliści z Czerwionki pochwalili się nakręconym przez siebie w listopadzie i grudniu filmem „Familokowe Życie”.
 
Prapremiera uczniowskiej etiudy była zwieńczeniem prowadzonej przez gimnazjalistów promocji edukacji regionalnej na terenie gminy. A wszystko to w ramach projektu „My są dziołchy z familoków”. Były też wspomnienia, występy w śląskim tradycyjnym repertuarze muzycznym, a na ścianach zagościła galeria prac plastycznych. Wręczono też nagrody w wielu konkursach. 
 
Między familokami
 
„Familokowe życie” to już kolejny po „Małym księciu na tropie złóż sukcesu” film autorstwa gimnazjalistów z Czerwionki. Prezentuje blaski i cienie życia w familokach – dawniej i dziś. Ich historię, architekturę i obyczajowość. Te oddaje w filmie hasło „Kto robił na grubie i nie bujoł w obłokach, Tyn se mog mieszkać na familokach”. Uczniowie stworzyli fantastyczne filmowe kreacje, z pasją i brawurą wcielając się w role. Film, jak mówią jego autorzy, jest wspólnym dziełem – uczniów i mieszkańców familoków. Ludzie z pasją opowiadali o swoich domach, sąsiadach, swojskości i klimacie familokowego życia. O tym, że czują się prawdziwymi Ślązakami i nie chcieliby opuścić swoich ukochanych familoków. – Kiedy o tym co robimy zrobiło się głośno nikogo w Czerwionce nie szokował już fakt biegających wśród uliczek poprzebieranych w różne stroje uczniów ani nauczycieli z kamerą i aparatem fotograficznym. Czasem ludzie nas pytali co robimy? Jak odpowiadaliśmy, że kręcimy film, wszyscy ze zrozumieniem potakiwali głową – opowiadają młodzi filmowcy.
 
Efektowne zbiory
 
Film to jeden z końcowych efektów pracy gimnazjalistów. W ciągu kilku miesięcy powstało wiele wspaniałych prac ukazujących historię, kulturę i architekturę regionu – eseje, wywiady z mieszkańcami familoków, reportaże. Wydano również specjalną broszurę, w której zamieszczono najciekawsze prace literackie – wspomnienia i poruszające wyznania mieszkańców czerwioneckich familoków. – Nasz projekt wygląda przez każde czerwone okienko familoka, prezentuje stuletnie historie, począwszy od ul. Głowackiego przez Wolności do Mickiewicza. Wyjaśniamy co oznacza śląskie 3 x K, jak i dla kogo powstawały familoki, pokazujemy ludziom, że ciekawe historie toczą się nie tylko pod ziemią – mówią uczestnicy projektu. Najbliższa projekcja filmu „Familokowe Życie”, tym razem premiera odbędzie się już 25 lutego w Gimnazjum nr 4.
 
(MS)
  • Numer: 8 (224)
  • Data wydania: 22.02.11