Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Wsiadanie za kierownicę bez prawa jazdy

19.01.2010 00:00 bea
W rybnickim kampusie podsumowano Ogólnopolski Tydzień Kariery.
Nie w Warszawie, ale w Rybniku podsumowano I Ogólnopolski Tydzień Kariery. Wręczono też wyróżnienia autorom najciekawszych przedsięwzięć promujących ideę świadomego planowania kariery edukacyjno-zawodowej. 
 
– Staraliśmy się przekonywać młodych ludzi, że warto dołączyć do grona  rzemieślników, bo są to poszukiwani fachowcy na rynku pracy – mówi Tomasz Szymura z Izby Rzemieślniczej w Rybniku, która zdobyła wyróżnienie w konkursie na najlepszy raport z działań organizowanych podczas OTK. Z Izbą współpracowały: OHP, PIP oraz Starostwo Powiatowe, organizując m. in. cykl spotkań dla uczniów. – Zależało nam także na przełamywaniu stereotypów, dotyczących nauki w zawodówkach. Wielu młodych ludzi wstydzi się przyznać, że wybierają się do takiej szkoły, a bywa, że rodzice na siłę wypychają ich do  techników – stwierdza przedstawiciel Izby Rzemieślniczej, która prowadzi szkołę zawodową.  W gronie 30 wyróżnionych znalazł się również Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku, który doceniono za „sprawne i kompetentne przeprowadzenie warsztatów „Potencjał zawodowy a sukces w procesie rekrutacji” oraz „Umiejętność poszukiwania pracy”, a także za profesjonalną organizację „Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych”. Wyróżnienie otrzymała także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu. – To jest trochę tak jak wsiadanie za kierownicę bez prawa jazdy. Jednemu się uda, innemu nie. Podobnie bywa z wyborem szkoły, zawodu – może się uda. Rola Tygodnia Kariery polega na podnoszeniu świadomości tego, jak ważne jest dokonywanie trafnych i świadomych wyborów – podkreśla Danuta Hryniewicz, dyrektor raciborskiej poradni, która patronowała działaniom wielu szkół i placówek. – Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, warsztaty planowania kariery, prezentacje filmów, konkurs gazetek to tylko kilka pomysłów jakie były realizowane. Ten tydzień pokazał też jak bardzo potrzebna jest rola doradców zawodowych,  ale musi to być systematyczna praca, by uczniowie mogli otrzymać większe wsparcie w podejmowaniu decyzji dotyczących ich przyszłości – zauważa Beata Jakubik,  doradca zawodowy i pedagog w  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu. 
 
I Ogólnopolski Tydzień Kariery zorganizowano w październiku ubiegłego roku.  Wzięło w nim udział kilka tysięcy doradców zawodowych, odnotowano około 600 najróżniejszych przedsięwzięć.  Wszystko po to, by uzmysławiać uczniom, studentom, nauczycielom, rodzicom, lokalnym samorządom  jak ważne jest planowanie ścieżki zawodowej. – Cieszy mnie, że przy organizacji tych dni w Rybniku tyle różnych instytucji i organizacji ze sobą współpracowało. Jestem przekonana, że na tym się nie  skończy, ta współpraca musi działać nadal – skwitowała Teresa Bierza, dyrektor PUP. Specjalne wyróżnienie otrzymała także  Rybnicka Platforma Doradztwa Zawodowego, tworzona  przez Powiatowy Urząd Pracy, Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej – Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Praktycznego, Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce – Leszczynach, a także Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Okazją do wręczenie wyróżnień, jak i podsumowania  I Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery było seminarium „Pospolite Ruszenie Doradztwa Zawodowego”.
 
Beata Mońka
  • Numer: 3 (167)
  • Data wydania: 19.01.10