Czwórka kandydatów z powiatu wodzisławskiego na liście Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL
REGION Na liście kandydatów są inżynierowie, przedsiębiorcy, nauczyciele, a także byli i obecni samorządowcy, w tym były wicestarosta powiatu wodzisławskiego oraz były wiceprezydent Żor. Na liście znajdzie się czterech mieszkańców powiatu wodzisławskiego.
Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL zaprezentowały kandydatów w wyborach do sejmu w okręgu rybnickim. Na liście są osoby z całego regionu – samorządowcy, nauczyciele i przedsiębiorcy. Wśród nich były wicestarosta Dariusz Prus, obecnie zawodowo związany m.in. z Browarem Wodzisław, Danuta Motyczka (wdowa po senatorze Antonim Motyczce), Piotr Pieprz z Rydułtów oraz Beata Młynarczyk z Olzy (obecnie radna gminy Gorzyce).
Łukasz Osmalak przekonuje, że bez zmian w sferze edukacji, trudno będzie przekonać młodych ludzi, by nie emigrowali i zakładali rodziny tu na miejscu. Ł. Osmalak uważa, że pieniądze, które rząd zamierza przeznaczyć na wzrost rodzinnego świadczenia opiekuńczego z 500 zł na 800 zł powinny zostać przeznaczone na budowę żłobków, opiekę stomatologiczną w szkołach podstawowych, opiekę psychologiczną w szkołach. – Mam takie poczucie, że jeżeli młody człowiek, który kończy szkołę średnią, będzie miał poczucie, że w tej szkole było normalnie, to on będzie miał poczucie, że w kraju jest normalnie. Ale jak ten młody człowiek będzie się martwił, że minister jest taki, jaki jest, że nauczyciele są słabo opłacani i lekcje były przeciętne, to on wchodzi w dorosłe życie z myślą: „Co ja mam tu robić? Trzeba uciekać” – mówi Łukasz Osmalak.
„Jedynka” Trzeciej Drogi w naszym regionie uważa, że najpilniejszym tematem, który wymaga „ogarnięcia”, jest kwestia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Kolei Dużych Prędkości.
– Drugi temat to jest sprawiedliwa transformacja energetyczna. Ja też wywodzę się z rodziny górniczej, mój ojciec był górnikiem, kopalnia i węgiel to jest coś, co się w sercu nosi, bo z tym się urodziłeś i z tym umrzesz, ale z drugiej strony mamy świadomość tego, że nie ma odwrotu i w dłużej perspektywie czasowej my musimy te decyzje podejmować. Trzeba do tego tak podejść, żeby dziecko górnika u nas na Śląsku było tak samo traktowane jak dziecko managera z Warszawy czy dziecko inżyniera z Gdańska. Jeżeli ojciec przestanie pracować tu na kopalni, bo kopalnia zostanie zamknięta, to on musi mieć zagwarantowany minimalny dochód, musi być wsparty jeśli chodzi o przebranżowienie się i być dostosowany do wejścia w nowy zawód, np. związany z odnawialnymi źródłami energii – mówi Łukasz Osmalak.
PSL razem z Hołownią
Bronisław Karasek z Gołkowic od wielu lat związany jest ze strukturami PSL w naszym regionie. W 2015 roku był „jedynką” tego ugrupowania na liście w wyborach do Sejmu, z kolei w 2019 roku kandydował z ostatniego miejsca. Dobry wynik osiągnął w wyborach samorządowych. Kandydując do Sejmiku Śląskiego zdobył 4 314 głosów. Dlaczego jego nazwisko nie znalazło się na liście Trzeciej Drogi?
– Trzeba pokazać młodsze pokolenie. Żeby zdobyć dobrą liczbę głosów, trzeba się pokazywać, startować w kilku wyborach, żeby wyborcy mogli ich kojarzyć. Będzie to dla nich dobry punkt wyjścia do startu w kolejnych wyborach – czy to samorządowych, czy parlamentarnych – mówi Nowinom Bronisław Karasek.
Działacz PSL przyznaje, że zarówno w sferze politycznej jak i przedsiębiorczej, chce ustąpić miejsca „młodym”. – To samo jest z firmą, którą prowadzę. Cieszę się, że mam następców. Ja mogę teraz zrobić krok do tyłu i cieszyć się życiem – mówi i dodaje, że być może wystartuje w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku.
Scena polityczna jest zabetonowana
„Dziesiątką” na liście trzeciej drogi jest Dariusz Prus, były wicestarosta powiatu wodzisławskiego. Dlaczego postawił na Szymona Hołownię? – Żeby była alternatywa wobec wieloletnich rządów PO oraz Prawa i Sprawiedliwości. Na ich listach są od wielu lat te same osoby, zamieniają się tylko numerami. Scena polityczna jest zabetonowana i trzeba na nią wprowadzić nowe osoby, z nowymi pomysłami, z nowym programem. Wtedy będzie lepiej – mówi Dariusz Prus.
Zwracamy uwagę, że dziesiąte miejsce na liście wyborczej jest bardzo problematyczne dla skutecznych starań o mandat poselski. Jaki pomysł na kampanię ma były wicestarosta wodzisławski? – Przede wszystkim chodzić i prosić, żeby wyborcy przyszli do urn. Im większa frekwencja tym lepiej. Wybory to święto demokracji. Jako trzecia siła chcemy zaistnieć w polskim parlamencie i myślę, że nam się to uda. Program Polski 2050 i Szymona Hołowni popieram w stu procentach i uważam go za bardzo dobry dla Polski – mówi Dariusz Prus.
O jaką inwestycję w powiecie wodzisławskim lobbowałby Dariusz Prus, gdyby został posłem? – Myślę, że taką inwestycją jest Droga Główna Południowa, która nie powstała, a jest inwestycją bardzo ważną dla powiatu wodzisławskiego. To jest cel nadrzędny i numer jeden, jeśli chodzi o poważne, wielomilionowe inwestycje – odpowiada Dariusz Prus.
(ż)
Kandydaci Trzeciej Drogi (Polski 2050 i PSL) w wyborach do Sejmu RP z okręgu 30:
1. Łukasz Osmalak – radny powiatu mikołowskiego, szkoleniowiec w branży IT.
2. Paweł Helis – rybniczanin, inżynier górnictwa, regionalista.
3. Beata Młynarczyk – mieszkanka Olzy, radna gminy Gorzyce, nauczycielka fizyki w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.
4. Iwona Wolny – mieszkanka Raciborza, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
5. Tadeusz Gruszka – były główny mechanik na KWK Jankowice, były przewodniczący rady miasta, senator VII kadencji z ramienia PiS, były radny sejmiku wojewódzkiego.
6. Waldemar Świerczek – przedsiębiorca i działacz mniejszości niemieckiej z Raciborza.
7. Wiesława Hulim – mieszkanka Gotartowic, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 20 w Rybniku.
8. Jacek Arasim – politolog, założyciel Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, były radny i były zastępca prezydenta Żor.
9. Sylwia Machnik – mieszkanka Turza w gminie Kuźnia Raciborska, matka siedmiorga dzieci, przez wiele lat była kierowcą autobusu w prowadzonej przez siebie firmie.
10. Dariusz Prus – przedsiębiorca, były wicestarosta powiatu wodzisławskiego.
11. Aleksandra Bluszcz-Abdul Razak – mieszkanka Szczejkowic, nauczycielka, regionalistka
12. Beata Górka – raciborzanka, współautorka szeregu inicjatyw o charakterze charytatywnym w powiecie raciborskim.
13. Piotr Pieprz – inżynier, działacz społeczny z Rydułtów.
14. Michał Toman – magister inżynier Politechniki Śląskiej w Gliwicach, radny Czerwionki-Leszczyn.
15. Artur Oleksiński – żorzanin, przedsiębiorca, społecznik.
16. Danuta Motyczka – była nauczycielka, prezes spółki budowlanej, mieszkanka Wodzisławia Śl., wdowa po ś.p. senatorze Antonim Motyczce.
17. Ewa Zajączkowska – księgowa z Mikołowa.
18. Iwona Kalita – mieszkanka Jastrzębia-Zdroju, pracowniczka samorządowa, zaangażowana w akcje społeczne Polski 2050 Szymona Hołowni.
Najnowsze komentarze