Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Spotkanie z historią – Piotr Hojka opowiedział o początkach XX w.

15.08.2023 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. Nowa wystawa oraz oprowadzenie kuratorskie – to wszystko czekało na pasjonatów historii w sobotnie popołudnie 12 sierpnia. W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim otwarto pierwszą z ciągu wystaw poświęconych dziejom miasta i regionu w XX wieku.

Na ekspozycji znajdują się eksponaty i treści związane z dziejami ziemi wodzisławskiej od przełomu XIX i XX w. do powstań śląskich i włączenia miasta do II Rzeczpospolitej. Znajdują się tam także eksponaty muzealne: w tym głównie eksponaty pochodzące z Działu Historii, ale także Działu Etnologii i Kultury Regionu oraz zbiorów pomocniczych Muzeum, a także od osób prywatnych.

– Wśród najcenniejszych zbiorów jakie prezentujemy na wystawie są dwa sztandary związane z walką propolskich Górnoślązaków o włączenie tych terenów do Polski. Płótna te w czasie II wojny światowej znajdowały się w ukryciu, gdyż groziła im konfiskata i zniszczenie przez Niemców. Najcenniejsze z nich – sztandar polski z Radlina o wymiarach 150 x 150 cm. stanowi piękny przykład dawnej techniki wytwarzania sztandarów. Na wystawie prezentujemy również odznaczenia z I. poł. XX w. np. Gwiazdę Górnośląską czy Medal Niepodległości, a także pozłacany strażacki medal niemiecki. Zwiedzający zauważą również zdobione oryginalne suweniry wodzisławskie z początku XX w. Na wystawie zobaczymy też numizmaty, militaria i broń w tym m.in. rakietnicę i pojemnik na proch zdobyte przez powstańców śląskich pod Godowem w 1919 r. czy wypożyczoną przez nas szablę pruską z XIX w. – informuje Piotr Hojka, kurator wystawy, który w sobotę oprowadzał gości, opowiadając o poszczególnych eksponatach. 

Z Niemiec do Polski

Ekspozycję uzupełnia szereg oryginalnych dokumentów z lat 1900 – 1922, czy replika karabinu Mauser. Wystawa zachęca również do aktywności – uczestnicy zwiedzania mogą brać udział w plebiscycie na Górnym Śląsku za pomocą kopi kart do głosowania i zagłosować tak jak czynili to nasi poprzednicy.

– Mamy na tej ekspozycji zgromadzone eksponaty i zabytki dotyczące lat mniej więcej 1900 – 1922. Dlaczego ta graniczna data? Wtedy Wodzisław staje się polski. Ta wystawa stara się pokazać te czasy, kiedy miasto było niemieckie i stało się polskim – wyjaśnił Piotr Hojka.

Zapowiedź wyjazdu na grodzisko

– W przyszłą niedzielę 20 sierpnia zapraszamy na wycieczkę – jedziemy do lubomskiego grodziska. Tu będzie pierwsza część tego wydarzenia – archeologiczna, będziemy pokazywać, jakie eksponaty się u nas znajdują, a w drugiej części autobusem pojedziemy na grodzisko i tam nasi archeolodzy opowiedzą, jak w dawnych czasach tam się żyło – zapowiedziała Hanna Blokesz-Bacza poczas otwarcia wystawy.

(ska)

  • Numer: 33 (1186)
  • Data wydania: 15.08.23
Czytaj e-gazetę