Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Darmowe porady prawne w powiecie wodzisławskim

01.02.2022 00:00 red.

POWIAT Od kilku lat samorząd powiatu wodzisławskiego utrzymuje na terenie powiatu sieć punktów, w których bezpłatnie można skorzystać z porad prawnych i obywatelskich, a nawet z mediacji. Na czym polega pomoc, kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Punkty, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna i mediacja znajdują się w: Zespole Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śl., Rydułtowskim Centrum Kultury FENIKS oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pszowie. Punkty, w których świadczone jest nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacja znajdują się z kolei w: Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. (budynek Oazy Aktywności), Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach oraz Centrum Usług Społecznych w Radlinie.

Kto może skorzystać z darmowej pomocy prawnej?

– Bezpłatna pomoc prawna przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W tym celu, przed uzyskaniem porady, składają stosowne oświadczenie, które należy pobrać od prawnika w punkcie i wypełnić na miejscu bezpośrednio przed poradą – wyjaśnia Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa. Dodaje, że nieodpłatna pomoc prawna obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Wówczas, przed umówieniem porady, powinny złożyć w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku oraz dostarczyć oświadczenie dotyczące pomocy de minimis.

Jak umówić się na wizytę?

Na wizyty do wszystkich punktów należy umawiać się telefonicznie pod numerem telefonu: 32 412 09 51 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. lub poprzez stronę internetową.

Jaki jest zakres nieodpłatnej pomocy prawnej?

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w punktach powyżej, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
  • nieodpłatną mediację,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Na czym polega nieodpłatne poradnictwo obywatelskie?

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Na czym polega mediacja?

– Mediacja jest to pozasądowa, dobrowolna, poufna i polubowna metoda rozwiązywania sporu, dzięki której strony, przy pomocy mediatora, dochodzą do porozumienia. Mediacja jest możliwa we wszystkich sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody – tłumaczy Wojciech Raczkowski. Dodaje, że przedmiotem mediacji mogą być m.in.: sprawy o zapłatę, zniesienie współwłasności, sprawy pracownicze, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, podział majątku, spadku. Raczkowski wskazuje, że korzyści wynikające z mediacji to m.in.: skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów procesu, zmniejszenie stresu związanego z konfliktem i sprawą sądową. Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których sąd lub inny organ wydał postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub jeśli zachodzi podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

oprac. (juk)

  • Numer: 5 (1106)
  • Data wydania: 01.02.22
Czytaj e-gazetę