Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wodzisławskie technika z dużymi spadkami

01.02.2022 00:00 red.

Na ten moment czekają nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie szkół. Zostały już ogłoszone wyniki 24. Rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Jak wypadły wodzisławskie szkoły średnie? Niespodzianką okazały się pozycje techników, gdzie w głównym zestawieniu znalazła się tylko jednak placówka.

POWIAT Ranking „Perspektyw” to najbardziej wiarygodny ranking liceów i techników w Polsce. Przy jego opracowywaniu kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych i przewodniczących komitetów głównych olimpiad, bierze pod uwagę m.in. wyniki egzaminów maturalnych i egzaminów zawodowych oraz sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych. Specjaliście przeanalizowali wyniki liceów ogólnokształcących oraz techników na terenie całego kraju. W efekcie powstała lista 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. W zestawieniu prócz wodzisławskich placówek nie pojawiły się inne z terenu powiatu wodzisławskiego.

Licea ciut lepiej

Najlepszą placówką w kategorii liceów w grupie szkół TOP 1000 zostało I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich. Szkoła znalazła się w pierwszej połowie zestawienia i zajęła 465 miejsce. W porównaniu do zeszłego roku (kiedy zajęła 574) jest to zdecydowanie lepsza pozycja. Dalej, bo dopiero na 671 miejscu uplasowało się II LO im. ks. prof. J. Tischnera. Warto zwrócić uwagę, że w latach poprzednich placówka zajmowała lepsze pozycje. Dla porównania – w zeszłym roku uplasowała się na 653 miejscu. 872 pozycję zajęło Katolickie LO. To nieco lepszy wynik w stosunku do roku ubiegłego. Wówczas placówka zajęła 888 miejsce.

Duże spadki techników

W rankingu techników w grupie szkół TOP 500 znalazła się tylko jedna placówka z naszego regionu. To Technikum nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego, które zajęło 401 miejsce. Warto zwrócić uwagę, że placówka z roku na rok notuje coraz to słabsze pozycje: w 2019 r. zajęła miejsce 94, w 2020 – 190, a w 2021 – 172. W zestawieniu zabrało Technikum nr 2 im. KEN. Szkoła (w 2021 r. zajęło 167 miejsce) oraz Technikum nr 1 im. Piastów Śl. (w 2021 r. zajęło 489 miejsce).

Na tle województwa

Ranking „Perspektyw” uwzględnia też pozycję szkół na tle poszczególnych województw. Wśród wodzisławskich liceów w województwie śląskim najlepsze miejsce zajęło I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. Placówka uplasowała się na 51 pozycji. Na 77 miejscu sklasyfikowano II LO im. ks. Józefa Tischnera. Miejsce 94 zajęło natomiast Katolickie LO. W przypadku techników: na 60 miejscu jest Technikum nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego, 84 miejsce zajęło Technikum nr 2 im. KEN, a na 97 sklasyfikowano Technikum nr 1 im. Piastów Śl.

Ogólnopolscy triumfatorzy

W ogólnopolskim rankingu liceów na najwyższy stopień podium ponownie uplasowało się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie LO z Torunia, a na trzecim – szczecińskie XIII LO. W rankingu techników zwyciężyło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II z Kleszczowa. Na drugim miejscu znalazło się Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie, a na trzecim – Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku z Krakowa.

(juk)


Najlepsze technikum z Jastrzębia

Mając na uwadze fakt, że rok 2021 minął pod znakiem pandemii i nauki zdalnej, wynik Technikum nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju w rankingu Perspektyw może być wielkim zaskoczeniem. Szkoła nie dość, że zajęła pierwsze miejsce w województwie śląskim, to jeszcze awansowała w rankingu ogólnopolskim z 9. na 8. miejsce. Jak to możliwe? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy u źródła, czyli w gabinecie dyrektora szkoły Jolanty Kłopeć. – Zarówno nauczyciele jak i uczniowie naszej szkoły już wcześniej wiedzieli, co to zoom czy jak korzystać z teamsów, co bardzo ułatwiło nam ten wirtualny start nauki – przyznaje dyrektor szkoły, Jolanta Kłopeć. – Trochę wyprzedziliśmy system. Mieliśmy już niezbędne narzędzia i wiedzieliśmy, jak z nich korzystać. Szybko zorientowaliśmy się, że lepszym rozwiązaniem jest spotykanie się on-line niż wysyłanie tylko zadań do rozwiązania, a potem ich sprawdzanie, co nie raz trwało więcej niż jedną godzinę lekcyjną. Szybko zaczęliśmy korzystać z teamsów, pisaliśmy po tablicy, były prace w grupach – dodaje. Jak zaznacza dyrektor T4, wynik w rankingu to zbiorcza różnego rodzaju sukcesów uczniów oraz ich udziału w olimpiadach. Istotne jest też to, jak nauczyciele pracują z uczniami. – Wynik jest dowodem na to, że dobrze przygotowują młodzież do egzaminów końcowych – mówi, chwaląc także samą młodzież. – Jest naprawdę bardzo zdolna – dodaje.


Co poszło nie tak?

Komentarz starostwa

Z prośbą o komentarz w sprawie spadku pozycji techników zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. jako do organu prowadzącego. Naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska tłumaczy nam, że spadek pozycji techników w rankingu, uwarunkowany jest kilkoma czynnikami. – To m.in. spadek liczby uczniów, a co za tym idzie potencjalnych laureatów lub finalistów olimpiad centralnych – zwraca uwagę. – Na przykładzie Technikum nr 3 to pogarszający się nabór w zawodzie technik budownictwa, za czym idzie zmniejszenie liczby osób zmotywowanych do udziału w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych – dodaje. Katarzyna Zöllner-Solowska podkreśla także, że sytuacja oświatowa związana z pandemią, czyli wprowadzenie nauki zdalnej, przełożyło się na mniejszą efektywność, samopoczucie uczniów i ostatecznie na wyniki w nauce. Kwestię matur pani naczelnik podaje jako ostatni czynnik mający wpływ na spadek w rankingu techników na terenie powiatu wodzisławskiego. – Uczniowie techników często koncentrują się na egzaminach na poziomie podstawowym, co wpływa na słabsze wyniki z egzaminów na poziomie rozszerzonym, które również są brane pod uwagę w punktacji rankingu – mówi. – W przypadku Technikum nr 2 do spadku w rankingu niewątpliwie przyczyniły się wyniki matur, które były zdecydowanie niższe niż w ubiegłym roku, a także brak laureatów i finalistów olimpiad – dodaje na koniec.

Wyjaśnienia szkół

Skontaktowaliśmy się także bezpośrednio ze szkołami. – Rok szkolny 2020/2021 był trudnym okresem dla uczniów – usłyszeliśmy w Technikum nr 1 im. Piastów Śląskich. – Dominował w stresie i niepewności, które spowodowała pandemia koronawirusa. Nasi uczniowie przystępowali do egzaminów zewnętrznych po trudnych 3 miesiącach edukacji online w klasie przedostatniej oraz półrocznej pracy w trybie zdalnym w klasie ostatniej, podczas których przyszło im się zmierzyć z sytuacją pandemii, obostrzeń pandemicznych oraz różnymi uwarunkowaniami indywidualnymi np. osłabienie motywacji i koncentracji podczas nauki zdalnej – zwracano uwagę. Pozostałe placówki, czyli: Technikum nr 3 oraz Technikum nr 2 odmówiły komentarza, powołując się na ten udzielony już przez wodzisławskie starostwo.

  • Numer: 5 (1106)
  • Data wydania: 01.02.22
Czytaj e-gazetę