Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Gdzie budować bloki w Wodzisławiu? Mieszkańcy podpowiedzieli

04.01.2022 00:00 red

Zdecydowana większość, bo aż 48 z 55 respondentów opowiada się za rozwojem Wodzisławia Śl. poprzez nowe budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne – to główny wniosek analizy konsultacji społecznych dotyczących m.in. budowy mieszkań komunalnych na osiedlu Batory.

WODZISŁAW ŚL. Ogłoszone w połowie listopada przez wodzisławski magistrat konsultacje społeczne były kolejnym po debacie krokiem w dyskusji na temat rozwoju miasta poprzez nowe mieszkaniowe budownictwo wielorodzinne. Znane są wyniki konsultacji. Jakie płyną z nich wnioski? Jak zwraca uwagę prezydent Mieczysław Kieca, wyniki wskazują, że lokalna społeczność jest zainteresowana działaniami miasta.

55 wiadomości zwrotnych

W czasie trwania konsultacji do wodzisławskich urzędników wpłynęło: 7 formularzy podczas spotkań w dzielnicach, 44 formularzy internetowych w ramach badania techniką ankiety oraz 4 opinie przesłane drogą elektroniczną. W sumie otrzymano 55 wiadomości zwrotnych. Przypomnijmy, że magistrat na okoliczność konsultacji przygotował 5 pytań. Urzędnicy za ich pośrednictwem chcieli się dowiedzieć, czy wodzisławianie m.in.: chcą by miasto rozwijało się poprzez nowe budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne oraz, czy miasto powinno podjąć się budowy nowych miejskich zasobów mieszkaniowych. Urzędnicy chcieli także uzyskać od mieszkańców jasnej odpowiedzi na pytanie, czy powstałe osiedle Batory powinno się rozwijać o kolejne budynki mieszkalne wielorodzinne, a także która ich zdaniem dzielnica jest najlepsza do budowy nowych bloków komunalnych.

Wyniki konsultacji

„Zdecydowana większość, bo aż 48 z 55 respondentów opowiada się za rozwojem miasta poprzez nowe budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, zaś 7 było przeciw. 4 z tych osób podkreślają, że rozwój jest ważny, ale należy pamiętać o respektowaniu istniejącej przestrzeni, środowiska naturalnego i uniknięciu wycinki drzew” – czytamy w protokole z konsultacji. Dalej dowiadujemy się, że kilku respondentów zwracało uwagę na to, że przedmiotowe mieszkania powinny być przeznaczone głównie dla tych, których nie stać na najem lub kupno własnych czterech kątów. 4 opiniodawców podkreśliło, że rozwój poprzez budownictwo powinien współgrać z rozwojem ekonomicznym i gospodarczym Wodzisławia Śl. lub być przez niego poprzedzony. Miasto natomiast powinno zadbać o ściągnięcie nowych inwestorów, którzy zapewniliby mieszkańcom nowe stanowiska pracy.

Jak czytamy w protokole, osoby biorące udział w konsultacjach najczęściej (bo aż 19 razy) wskazywały dzielnicę Jedłownik Szyb jako najodpowiedniejszą do budowy nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, a o osiedlu Batory mówiono w ramach tych wypowiedzi 14 razy. Kilka razy wskazywano, że budować należy, ale na terenach, które nie wymagają wycinki drzew. Zwracano również uwagę na to, że warto rozwijać miasto w tym zakresie, ale na obszarach, które znajdują się na jego obrzeżach. Respondenci zapytani o to, czy teren zlokalizowany w dzielnicy Jedłownik Szyb powinien się rozwijać, odpowiadali następująco: 34 osoby były za rozwojem, 19 przeciw. Ponadto 30 opiniodawców wskazało, że terenem pierwszego wyboru w sprawie budowy nowych mieszkań powinien być teren zlokalizowany na osiedlu Batory. „Kilkakrotnie zwracano uwagę na fakt, że miasto nie powinno niszczyć zieleni, która jest atutem Wodzisławia Śl.” zapisano w protokole z konsultacji.

Charakter opiniodawczy

Do wyników konsultacji odniósł się także prezydent Mieczysław Kieca. – Otrzymane wyniki wskazują, że lokalna społeczność jest zainteresowana działaniami miasta – zwraca uwagę. – Zebrane opinie i sugestie pozwoliły nam lepiej poznać oczekiwania wodzisławian w kwestii budownictwa nowych miejskich zasobów mieszkaniowych. Wyniki, a więc głos samych mieszkańców, posłużą w kolejnych etapach prac nad rozwojem miasta w tym zakresie – dodaje. Zwróćmy uwagę, że konsultacje miały charakter opiniodawczy tzn., że nie są w żaden sposób wiążące dla urzędu.

(juk)

  • Numer: 1 (1102)
  • Data wydania: 04.01.22
Czytaj e-gazetę