8 świątecznych inspiracji ze świątecznego jarmarku w Olzie
OLZA Jarmark Świąteczny – Światło z Olzy do nieba już za nami.
5 grudnia w jednym miejscu zebrało się około 40 wystawców, prezentujących swoje wyroby. Na odwiedzających czekały tradycyjne wigilijne przysmaki, ciastka i ozdoby, orkiestra dęta grała świąteczne piosenki, a w powietrzu unosił się zapach świątecznych potraw.
(apa)
Stroik świąteczny w słoiku – dekoracje świąteczne w słoikach to pomysł na oryginalną bożonarodzeniową dekorację. Wykorzystując słoiki możemy stworzyć naprawdę wyjątkowe i różnorodne dekoracje, które idealnie sprawdzą się w świątecznych wystrojach wnętrza. Taki stroik można było kupić na jarmarku świątecznym w Olzie. Taką ozdobę można też wykonać samemu.
Kartki świąteczne – tradycja pisania listów świątecznych powstała w Anglii w XIX wieku, bo tam już wtedy funkcjonowała poczta. Pierwsza ilustracja przedstawiała rodzinę przy stole wigilijnym oraz postaci pomagające biednym, które przypominały o obowiązku obdarowania ubogich. W Anglii należało w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w tak zwany Boxing Day, zanieść do kościoła dary dla ubogich (Box – pudełko …z darami). Taka właśnie ilustracja została wydrukowana w 1000 egzemplarzach jako pierwsza świąteczna pocztówka. Było tam miejsce na dane adresata, do którego kierowano życzenia, jak też miejsce na napis: „Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku”. Była to pierwsza w świecie pocztówka, a wysłano ją w 1843 roku. Tradycja przetrwała do dziś, a na jarmarku w Olzie odwiedzający mogli kupić piękne, ręcznie robione świąteczne kartki.
Pomysł na prezent – książka – ci, którzy poszukiwali inspiracji na mikołajkowe prezenty, mogli sięgnąć do klasyki i wybrać książkę. Boże Narodzenie to doskonała okazja, aby obdarować kogoś literaturą.
Drzewka bożonarodzeniowe – w wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. ... Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Kolory i elementy dekoracyjne dawniej wykorzystywane przy wieńcach adwentowych miały określoną symbolikę. Dominujące wśród dekoracji kolory mają swoje znaczenie: czerwony to siła i energia życiowa, żółty światło i oczekiwanie, zielony budzące się życie, a biel czystość i spokój.
Lampiony – światło padające z lampionów adwentowych oświetla kościół podczas rozpoczęcia mszy roratnej, kiedy w świątyni panuje symboliczna ciemność. Jednak również same latarenki mają istotne religijne znaczenie. Lampiony adwentowe są nawiązaniem do przypowieści przytoczonej przez Jezusa Chrystusa traktującej o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście oblubieńca. Mówi się jednak także o nieco odmiennej symbolice. Gromadzone w czasie adwentu dobre uczynki mają rozświetlać ciemność grzechu, podobnie jak lampiony, a przy tym, wskazać drogę Synowi Bożemu do naszych serc. Bez wątpienia, znaczenie latarenek – czy to stanowiące nawiązanie do treści Pisma Świętego, czy też to bardziej metaforyczne – na dobre zakorzeniło się w tradycji chrześcijańskiej, a dzieci ochoczo decydują się na udział w nabożeństwie roratnym.
Skrzaty świąteczne… – skrzaty świąteczne to jedne z najciekawszych ozdób bożonarodzeniowych. Te zabawne dekoracje przywędrowały do nas z krajów skandynawskich i zagościły na dobre, dodając wnętrzom charakteru. Zgodnie z wierzeniami krasnale świątecznie chronią domowników i przynoszą im szczęście.
Wino... – zarówno Wigilia, jak i Boże Narodzenie to czas spotkań z najbliższymi. ... W wielu domach do potraw wigilijnych podawane jest wino. Nie zabrakło go także na jarmarku w Olzie.
Makówka – czy zastanawialiście się kiedykolwiek skąd w naszym kraju tradycja przygotowywania potraw i słodkich deserów na bazie maku na uroczystą, wigilijną wieczerzę? Przede wszystkim potrawy z makiem symbolizują pomyślność, płodność i dostatek na cały zbliżający się Nowy Rok. Prócz tego, makówka jest znakiem domu, który jednoczy wszystkich członków rodziny. Nasi przodkowie wierzyli również, że dzięki właściwościom halucynogennym małe nasionka miały łączyć żywych z zaświatami, duchami zmarłych bliskich. Stąd też tradycja przygotowywania potraw z makiem na wigilię. Makówki zwane równie często makiełkami to z kolei potrawa typowo śląska. Podczas jarmarku w Olzie zorganizowano konkurs na najlepsze makówki, w którym I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Gorzyczkek, II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Bełsznicy, a III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Turzy Śląskiej. Do konkursu stanęło 9 ekpi.
Najnowsze komentarze