Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Kapitan Robert Grzybek odszedł na wieczną służbę. Był żołnierzem AK

07.09.2021 00:00 sub

31 sierpnia zmarł kpt. Robert Grzybek, żołnierz Armii Krajowej, kombatant, wieloletni działacz wodzisławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

RYDUŁTOWY Kpt. Robert Grzybek miał 95 lat. W maju 1942 roku został żołnierzem AK. Po wojnie został członkiem antykomunistycznej organizacji niepodległościowej o nazwie „555 Okręg Armii Krajowej”. Od lat mieszkał w Rydułtowach, na osiedlu Orłowiec. W marcu 2019 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o polskim czynie niepodległościowym. W 2020 r. otrzymał zaszczytny tytuł „Rydułtowika Roku”.

Robert Grzybek jest jednym z bohaterów książki „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości”, wydanej nakładem Wydawnictwa Nowiny, w której szerzej zaprezentowaliśmy jego sylwetkę. Pisaliśmy o nim: „Urodził się 6 grudnia 1925 r. Na pamiątkę dnia urodzin patronem jego drugiego imienia został Mikołaj. Pierwsze imię otrzymał po ojcu, również Robercie. Grzybkowie mieszkali w kamienicy na północnej pierzei rynku w Wodzisławiu. Prowadzili sklep z galanterią. Dziś tej kamienicy już nie ma. W tym samym budynku mieszkała pani Zofia Bentkowska, dentystka z Warszawy. Miała tam gabinet. Młody Robert dowiedział się, że miała bliższy kontakt z Armią Krajową. Chciał też wstąpić w jej szeregi. Robert Grzybek nie pamięta, jak przebiegła jego rekrutacja. Ale dentystka wiedziała, że pochodzi z rodziny powstańców, głęboko patriotycznej. Do AK wstąpił w tajemnicy przed rodziną. – Tacie i drugiej mamie nic nie mówiłem (rodzona matka Wanda zmarła w 1932 r. – przyp. red.). Wiedziałem, że nie mogę – mówi. Rekrut przybrał pseudonim „Wanda”. Po mamie.”

Pogrzeb zmarłego odbył się w sobotę 4 września na cmentarzu parafii Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu.

(art)

  • Numer: 36 (1085)
  • Data wydania: 07.09.21
Czytaj e-gazetę