Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Program Czyste Powietrze budzi emocje

29.09.2020 00:00 sub

RYDUŁTOWY, PSZÓW Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie informacyjne, zorganizowane w Rydułtowskim Centrum Kultury przez stowarzyszenie Zdrowe Rydułtowy. Tematem spotkanie był program Czyste Powietrze, który wzbudza coraz większe zainteresowanie w związku z koniecznością wymiany starych pieców do końca przyszłego roku.

Rydułtowskie Centrum Kultury odwiedziło ponad 70 osób, zainteresowanych wymianą nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizacją budynków. Członkowie stowarzyszenia prześledzili dokładnie cały wniosek z projektu, aby zainteresowani mogli już przygotować odpowiednie dokumenty i ustrzegli się przed najpopularniejszymi błędami. Jakie są najczęstsze z nich? – Nieprawidłowy status wnioskodawcy (właściciel czy współwłaściciel). Wnioskujący nie zawsze orientują się ,czy są właścicielami nieruchomości czy współwłaścicielami np. z małżonkiem. Odsyłamy wtedy do ksiąg wieczystych aby sprawdzić status – informuje Dominik Handschuh ze Stowarzyszenia Zdrowe Rydułtowy. Drugi popełniany błąd również wiąże się z księgami wieczystymi, a konkretnie z numerem działki. Zdarza się, że wskazany numer nie jest zapisany w księdze wieczystej i wnioskodawca musi to zweryfikować. – Zdarza się, że wnioskodawca nie zna powierzchni całkowitej budynku/lokalu mieszkalnego w m2. Wtedy odsyłamy do projektu budowlanego lub naliczonego podatku od nieruchomości – wyjaśnia Dominik Handschuh. Zdarza się, że wnioskodawcy nie mają wyceny inwestycji. Wtedy sugerowane jest wpisanie maksymalnych kosztów kwalifikowanych. Działacze stowarzyszenia zaznaczają także, że drukowaną papierową wersję wniosku należy podpisać przed wysłaniem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zdarzały się już błędy w postaci wysłanego wniosku bez podpisu.

Warto dodać, że w Pszowie także mieszkańcy mogli skonsultować się i złożyć wnioski do programu. Przed MOK-iem w miniony czwartek stanęło mobilne biuro programu Czyste Powietrze wraz ze specjalistami WFOŚiGW. W Pszowie w ramach stałego punktu konsultacyjnego programu Czyste Powietrze, który mieści się w Urzędzie Miasta Pszów, mieszkańcy mogą zasięgać informacji na temat programu oraz składać wnioski. To praktyczne rozwiązanie, bo nie trzeba jechać do Katowic, aby złożyć wniosek. Punkt jest otwarty w poniedziałki od 9.00 do 12.00 oraz w środy od 14.00 do 17.00. Wizyty należy umawiać telefonicznie pod numerem (32) 716 08 28.

Punkty konsultacyjne programu działają także w Gorzycach, Mszanie, Lubomi i w Godowie.Szymon Kamczyk


Dokumenty wymagane do złożenia wniosku w programie Czyste Powietrze

  1. Do wypełnienia wniosku potrzebne będą:
  • adres mailowy (możliwość zalogowania w trakcie spotkania);
  • PESEL wnioskodawcy i małżonka;
  • adres zamieszkania innych współwłaścicieli;
  • rozliczenie roczne podatku dochodowego (PIT-37 lub PIT-36 lub PIT-40A) za rok 2019 wnioskodawcy (dochód roczny nie większy niż 100 tys. zł)
  • nr księgi wieczystej, na której zlokalizowana jest nieruchomość, numeracja GL1W…;
  • nr działki;
  • powierzchnia całkowita budynku w m2;
  • rok oddania budynku do użytkowania lub rok uzyskania pozwolenia na budowę
  • nr rachunku bankowego;
  • informacje nt. planowanej inwestycji tj.:
  1. na jakie źródło ciepła chce wymienić aktualnie istniejący kocioł (kocioł gazowy, olejowy, pompa ciepła, kotły na paliwo stałe (Ekoprojekt + V klasa)
  2. w przypadku termomodernizacji należy znać powierzchnie (w m2) elementów podlegających ociepleniu
  3. w przypadku wymiany okien, drzwi, bram garażowych itp. – znać powierzchnie tych elementów
  • Numer: 39 (1036)
  • Data wydania: 29.09.20
Czytaj e-gazetę