Jak Mszana wypadła w „Bitwie o wozy”?
MSZANA 16 nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych trafi do gmin do 20 tys. mieszkańców, które w każdym województwie osiągnęły najwyższą procentową frekwencję wyborczą w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Dość mocno w akcję zaangażowała się gmina Mszana, która w każdych wyborach może pochwalić się najwyższą frekwencją w powiecie wodzisławskim. Tak było i tym razem. Czy prawie 70% frekwencja wyborcza wystarczyła, by wygrać wóz?
20 czerwca na konferencji prasowej MSWiA zapowiedziało profrekwencyjną akcję „Bitwa o wozy”. Jak informował wtedy wiceszef tego resortu Maciej Wąsik, po jednej z gmin do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w wyborach 28 czerwca z każdego z województw otrzyma środki na sfinansowanie średniego wozu gaśniczego.
Z informacji resortu spraw wewnętrznych i administracji wynika, że w 2020 roku dofinansowano zakup rekordowej, jak zaznaczono, liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym, a warunkiem tego było, aby samorząd przekazał wkład własny w wysokości 200 tys. zł. Jak jednak zaznaczono, część samorządów – zazwyczaj poniżej 20 tys. mieszkańców – nie miała wkładu własnego. To właśnie do nich skierowana została akcja „Bitwa o wozy”.
W akcję mocno zaangażowała się gmina Mszana. Jej mieszkańcy w każdych wyborach tłumnie odwiedzają lokale wyborcze, bez względu czy są to wybory prezydenckie, samorządowe, parlamentarne czy do PE, więc włodarze gminy zachęcali, by tym razem mieszkańcy gminy jeszcze tłumniej ruszyli do urn i pomogli zdobyć wóz strażacki. Efekt? Frekwencja w gminie wyniosła 69,59% i była zdecydowanie najwyższa w powiecie. Ale nie w województwie wśród gmin do 20 tys. mieszkańców. Do zwycięzcy zabrakło ponad 7%.
Listę gmin z najwyższą frekwencją opublikował już portal Remiza.com.pl. Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim – 85,56 proc. W innych województwach gminy z najwyższą frekwencją to:
- dolnośląskie – gm. Czernica – 77,01 proc.
- kujawsko-pomorskie – gm. Osielsko – 78,02 proc.
- lubelskie – gm. Godziszów – 75,21 proc.
- lubuskie – gminy: Świdnica – 68,51 proc., Zabór – 68,72 proc. i Kłodawa – 68,60 proc.
- łódzkie – gm. Nowosolna – 77,72 proc.
- małopolskie – gm. Żegocina – 75,67 proc.
- mazowieckie – gm. Michałowice – 81,24 proc.
- opolskie – gminy: Praszka – 66,51 proc. i Skarbimierz – 66,11 proc.
- podkarpackie – gm. Cisna – 75,03 proc.
- podlaskie – gm. Kulesze Kościelne – 71,92 proc,.
- pomorskie – miasto Łeba – 84,88 proc., gm. Jastarnia – 84,20 proc.
- śląskie – gm. Koszarawa – 76,81 proc.
- świętokrzyskie – gm. Masłów – 68,98 proc.
- warmińsko-mazurskie – gm. Stawiguda – 72,41 proc.
- wielkopolskie – gm. Suchy Las – 79,69 proc.
Przy okazji drugiej tury wyborów odbędzie się druga edycja „Bitwy o wozy”. Tym razem środki na zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego otrzyma 49 gmin, w których frekwencja podczas drugiej tury wyborów prezydenckich będzie najwyższa. Co ważne frekwencja ma być najwyższa nie na terenie obecnego województwa a dawnego województwa.(art)
Najnowsze komentarze