Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ortopedia zostanie wzmocniona?

23.06.2020 00:00 sub

Dyrekcja wodzisławskiego szpitala przyznaje, że oddział chirurgiczno-urazowy ma za mało lekarzy. Z tego powodu ma problem z wyrobieniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. A to grozi tym, że w przyszłym roku kontrakt ten może być niższy.

WODZISŁAW ŚL. Do naszej redakcji dotarły informacje o tym, że wszyscy lekarze pracujący na wodzisławskiej ortopedii mieli otrzymać wypowiedzenia. W tle miał być konflikt o zwiększenie obsady lekarskiej oddziału, który wedle naszych informacji ma spory problem z wykonaniem kontraktu z NFZ.

Dyrektor Powiatowego Publiczne Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Krzysztof Kowalik zdecydowanie jednak zaprzecza informacjom o zwolenianiu lekarzy. – Nie – odpowiada zdecydowanie, kiedy pytamy go o to, czy lekarze otrzymali wypowiedzenia. – Dziś nikt przy zdrowych zmysłach nie zwalnia lekarzy – dodaje Kowalik.

Dyrektor wyjaśnia, że obecnie prowadzi starania o zwiększenie załogi oddziału. Potwierdza, że oddział ma problem z wykonaniem kontraktu z NFZ. – Prowadzimy rozmowy z zespołem lekarskim, który mógłby zasilić oddział – mówi Kowalik. Jak wyjaśnia, chodzi o sześciu lekarzy. Byłoby to istotne liczebnie wzmocnienie oddziału, na którym obecnie pracuje sześciu lekarzy, bo gdyby negocjacje w sprawie pozyskania dodatkowego zespołu lekarskiego zakończyły się powodzeniem, to wówczas obsada lekarska na wodzisławskiej chirurgi urazowo-ortopedycznej wzrosłaby o 100%.

Dodajmy, że w ubiegłym roku wypowiedzenia z pracy na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej wodzisławskiego szpitala złożyło 6 lekarzy, w tym kierujący wówczas oddziałem dr Maciej Wrotniak. Była to olbrzymia strata dla szpitala. Pod kierownictwem dr Wrotniaka oddział mocno się rozwinął. Świadczyły o tym twarde dane. W pierwszej połowie 2016 r. w szpitalu wykonywano zaledwie 29 zabiegów endoprotezoplastyki, natomiast w pierwszej połowie 2018 r. było to już 179 zabiegów endoprotezoplastyki! Wodzisławska ortopedia znalazła się też w gronie najlepszych ośrodków w kraju, jeśli chodzi o chirurgię barku. Ogólna liczba operacji przeprowadzonych przez zespół oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej także wzrosła. W 2015 r. były to 884 operacje, a w 2017 r. już 1349 operacji. Natomiast tylko od stycznia do listopada 2018 r. przeprowadzono aż 1413 operacje.

Obecnie oddziałem kieruje Nawar Banout.(art)

  • Numer: 25 (1022)
  • Data wydania: 23.06.20
Czytaj e-gazetę