Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Większość naszych przedszkoli pozostanie zamkniętych

05.05.2020 00:00 sub

Rząd zdecydował, że od 6 maja będą mogły zostać otwarte na powrót przedszkola i żłobki, jeśli zdecydują się na to organy prowadzące te placówki

POWIAT Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i rządu, w pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Sprawdziliśmy jakie decyzje podjęły samorządy powiatu wodzisławskiego.

Godów

Na pewno gmina nie otworzy przedszkoli 6 maja. Na naradzie kierownictwa gminy z dyrektorami przedszkoli, która odbyła się w poniedziałkowe południe, zapadła decyzja, że przedszkola częściowo zostaną otwarte 25 maja. – Ale nie będzie to typowa opieka przedszkolna. Przedszkola będą otwarte dla dzieci zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i ministerstw – wyjaśnia Katarzyna Kubica, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej Urzędu Gminy w Godowie.

Gorzyce

– Poprosiłem dyrektorów o rozeznanie zapotrzebowania wśród rodziców. Po rozeznaniu tego tematu, uznaliśmy, że wstrzymujemy się jeszcze z otwarciem przedszkoli, bo taka po prostu jest wola zdecydowanej większości rodziców, którzy nie chcą wysyłać jeszcze dzieci do przedszkoli i mają jak zapewnić im opiekę. Kiedy coraz więcej rodziców nie będzie miało gdzie dziecka zostawić, to w miarę rozwoju sytuacji będziemy rozeznawać dalsze kroki i możliwości – mówi Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc, dodając, że wpływ na decyzję miała również niesprzyjająca sytuacji epidemiologiczna na terenie gminy, która nadal przoduje w liczbie potwierdzonych zakażeń koronawirusem oraz duże skupiska potencjalnych zakażeń na terenie powiatu i regionu, czyli kopalnie. Jak informuje wójt, przedszkola pozostaną zamknięte przynajmniej do 15 maja.

Lubomia

Włodarze gminy Lubomia zdecydowali o otwarciu przedszkoli, z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych i epidemiologicznych. – Apelujemy do rodziców, by jeśli tylko mają możliwość zapewnienia opieki dla dzieci, żeby ich nie wysyłali do przedszkoli, dla dobra ich zdrowia, zdrowia własnego i zdrowia pracowników przedszkoli. Nasze placówki chcemy udostępnić jedynie tym dzieciom, których rodzice naprawdę nie mają możliwości zapewnienia im innej opieki. Liczymy, że każdym przedszkolu będzie nie więcej niż kilkanaście dzieci – mówi Roman Bizoń, sekretarz gminy Lubomia.

Marklowice

Jak tłumaczy dyrektor jedynego przedszkola w Marklowicach Wioleta Dudziak-Radecka, placówka będzie zamknięte do 24 maja. – Tę decyzję uzgodniliśmy z organem prowadzącym. Przeprowadziliśmy również szerokie konsultacje, poprzedzone głęboką analizą przepisów prawa oraz możliwości wdrożenia zaleceń rządu w zakresie zapewnienia dzieciom i pracownikom w przedszkolu bezpieczeństwa zdrowotnego – mówi. Tłumaczy, że aktualnie województwo śląskie znajduje się w czołówce pod względem zachorowań na Covid-19 i śmiertelności spowodowanej tą chorobą. Ponadto w naszym rejonie znajdują się bardzo duże skupiska zarażeń. – W tych okolicznościach zorganizowanie pracy przedszkola, zapewniającego spełnienie właściwych warunków sanitarno-epidemiologicznych, nie jest możliwe. Jeżeli zajdą przesłanki do bezpiecznego otwarcia przedszkola we wcześniejszym terminie niezwłocznie poinformujemy o tym fakcie – mówi dyrektor Dudziak-Radecka.

Mszana

W gminie Mszana dyrektorzy przedszkoli gminnych przeprowadzili konsultacje telefoniczne z rodzicami, z których wynika, że w Gogołowej w obecnym czasie nikt nie chce wysłać dziecka do przedszkola, w Połomi jest 8 chętnych, a w Mszanie 1. Na podstawie tych informacji wójt gminy Mirosław Szymanek postanowił, że od środy 6 maja otwarte zostaną przedszkola w Mszanie i w Połomi, dla wspomnianej liczby dzieci, natomiast w Gogołowej oddział przedszkolny pozostanie nieczynny. Ostatecznie w poniedziałek, 4 maja, zadecydowano, że przedszkole w Mszanie również będzie zamknięte.

Pszów

W Pszowie przedszkola nie zostaną uruchomione wcześniej po 8 maja. Burmistrz Czesław Krzystała 30 kwietnia wystosował pismo do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego aby Sanepid określił, czy wszystkie placówki spełniają wymagania. Chodzi o zachowanie bezpieczeństwa i precyzyjne określenie możliwej liczby dzieci w salach lekcyjnych. W ostatnich dniach trwały liczne konsultacje z dyrektorami placówek oświatowych. – Po uzyskaniu informacji z Sanepidu i po ponownych konsultacjach z dyrektorami oraz rozpoznaniu potrzeb rodziców, zostaną podjęte stosowne decyzje – słyszymy w pszowskim magistracie. Jak udało nam się dowiedzieć, zainteresowanie rodziców przekazaniem dziecka do placówki na razie jest nikłe, co również miało wpływ na opóźnienie otwarcia przedszkoli.

Radlin

Decyzji nie podjął jeszcze Radlin. – Nie chcemy składać na ten moment deklaracji co do konkretnego terminu otwarcia miejskich przedszkoli. Ciężko w tym momencie prorokować, ale termin otwarcia przedszkoli 6 maja jest mało realny – mówi Marek Gajda z radlińskiego magistratu. Dodaje, że odbyła się w tej sprawie narada online z dyrektorami placówek oświatowych. Ustalono, że najpierw sprawdzą oni skalę zapotrzebowania wśród rodziców i opiekunów na uruchomienie przedszkoli, a następnie, spotkają się ponownie i omówią sytuację. – Wiedząc, jakie są oczekiwania i potrzeby ze strony rodziców, będziemy wiedzieli, na co się przygotować i w jakim zakresie oraz kiedy przedszkola będą mogły być uruchamiane – mówi Marek Gajda.

Rydułtowy

W poniedziałek na temat otwarcia przedszkoli dyskutowało kierownictwo podczas narady z dyrektorami placówek przedszkolnych. Ostatecznie ustalono, że przedszkola nie zostaną otwarte 6 maja. Miasto Rydułtowy oczekuje na opublikowanie stosownych przepisów wykonawczych ministerstwa zdrowia oraz uzyskanie właściwych opinii, szczególnie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Informacja o terminie otwarcia przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych zostanie podana na stronie internetowej Rydułtów oraz stronach internetowych placówek w późniejszym terminie, po uzyskaniu odpowiednich informacji od służb sanitarnych.

Wodzisław Śl.

6 maja ani miejski żłobek, ani publiczne przedszkola nie zostaną otwarte. Jak przekazuje prezydent Mieczysław Kieca, patrząc przede wszystkim na bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz pracowników placówek, miasto przymierza się do awaryjnego otwarcia żłobka i przedszkoli, jednak nie wcześniej niż 18 maja. Co to oznacza? Wtedy zapewniona zostanie opieka tylko najbardziej potrzebującym dzieciom. – Nie ma i nie może być mowy o pracy przedszkoli w trybie, jaki znamy sprzed epidemii. Jeśli to będzie możliwe, opiekę będziemy się starali zabezpieczyć w pierwszej kolejności dla dzieci rodziców pracujących w służbie zdrowia i służbach porządkowych – wyjaśnia. Dodaje, że nim placówki opiekuńcze zostaną otwarte, muszą one zostać odpowiednio przygotowane – ponownie zdezynfekowane i poddane ozonowaniu, niektóre zabawki muszą być usunięte, a magazyny żywności muszą być uzupełnione. Zostanie także przeanalizowane zapotrzebowanie na placówki. – Musimy rozeznać sytuację, ilu rodziców i opiekunów gotowych będzie posłać swoje pociechy do przedszkola i żłobka oraz jak ewentualnie będzie to wpływało na warunki bezpieczeństwa i higieny w placówkach – tłumaczy.(art), (juk), (ska)

  • Numer: 18 (1015)
  • Data wydania: 05.05.20
Czytaj e-gazetę