Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kącik ZUS

07.01.2020 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

W połowie stycznia kończą mi się preferencyjne składki dla startującego biznesu. Chciałbym płacić niższe składki chociażby w ramach „małego ZUS-u”. Jak mam się przerejestrować?

Jeśli chce Pan skorzystać z tej ulgi to należy złożyć najpierw dokumenty wyrejestrowujące z ubezpieczeń (druk ZUS ZWUA), a następnie złożyć dokumenty zgłoszeniowe do ubezpieczeń społecznych (druk ZUS ZUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynający się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy). Dokumenty te należy przekazać w terminie 7 dni liczonymi od pierwszego dnia, w którym będzie Pan spełniał warunki do korzystania z małego ZUS, czyli zaraz po skończeniu okresu opłacania „preferencyjnych składek”. Niższe składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. małej działalności gospodarczej można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać też o tym, że niższe składki to w przyszłości niższa wysokość świadczenia wypłacanego na wypadek choroby, opieki nad chorym członkiem rodziny, niższe świadczenie rehabilitacyjne, renta czy emerytura.

Prowadzę działalność komorniczą. W związku z tym nie mam wpisu do CEIDG, co jest wymagane przy „małym ZUSie”. Chciałabym też skorzystać z tego prawa i opłacać niższe składki?

Jak najbardziej może Pani zgłosić się do małego ZUS z kodem 0590, pod warunkiem że spełnia Pani warunki do opłacania „małego ZUS”. Do komornika stosuje się przepisy o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym na zasadach przewidzianych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Czyli art. 18c ustawy (regulujący zasady obliczania składek tzw. małego ZUS) również stosuje się do komorników.

Czytałam na łamach „Nowin Wodzisławskich” na temat dodatku pielęgnacyjnego. Niestety, nie umiem odnaleźć tego artykułu. Czy mogłabym prosić o przypomnienie, kto może go otrzymać? Mam schorowaną mamę w podeszłym wieku, a każdy dodatkowy pieniądz dla niej jest bardzo ważny.

Jeżeli Pani mama otrzymuje z ZUS emeryturę bądź rentę i ma ukończone 75 lat, to taki dodatek z ZUS zapewne otrzymuje, bo jest on wypłacany z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Jeżeli Pani mama nie ma jeszcze ukończonych 75 lat, ale otrzymuje z ZUS emeryturę bądź rentę, to aby otrzymać takie wsparcie należy złożyć wniosek i po spełnieniu warunków wówczas jest on otrzymywany. Ale przypomnijmy pokrótce dla kogo jest dodatek pielęgnacyjny. Po pierwsze przysługuje on osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli została ona uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat. Niezdolność do samodzielnej egzystencji orzeka lekarz orzecznik ZUS w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Do wniosku o dodatek pielęgnacyjny należy przedłożyć zaświadczenie o stanie zdrowia (na formularzu ZUS OL-9) wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, oraz dokumentację medyczną mającą znaczenie dla wydania orzeczenia. Zaświadczenie powinno być wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku. Pamiętajmy jednak, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom pobierającym zasiłek pielęgnacyjny z gminy oraz tym, którzy przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Niestety, nie wszyscy o tym wiedzą, a gdy podwójny zasiłek wyjdzie na jaw to trzeba nadpłacone kwoty zwrócić. Od 1 marca 2019 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 222,01 zł miesięcznie.

  • Numer: 1 (998)
  • Data wydania: 07.01.20
Czytaj e-gazetę