Sobota, 25 maja 2024

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Lubomska formalność. Ale jest i mały pstryczek

23.10.2018 00:00 red

Wójt gminy Lubomia Czesław Burek nadal cieszy się dużym poparciem. Zaufało mu trzy czwarte wyborców.

Sytuacja w gminie Lubomia była wyjątkowa, jeśli chodzi o wyborczą mapę powiatu wodzisławskiego. Czesław Burek, jako jedyny kandydat na włodarza nie miał rywala. Mieszkańcy gminy, którzy brali udział w głosowaniu, utrzymywali kartę wyborczą z imieniem i nazwiskiem kandydata i do wyboru mieli dwa pola: „tak” i „nie”. Była to forma głosowania za kandydatem lub przeciwko kandydatowi. Tylko większość głosów na „tak” dawała zwycięstwo. Tak też się stało. Z nieoficjalnych informacji wynika, że 75,05% wyborców w gminie zagłosowało na „tak”. Głosy oddało 2773 osoby, z czego 2081 poparło wójta, a 692 było przeciw. Największe poparcie Czesław Burek miał w Nieboczowach i Dąbrowach, które są częścią Syryni - to aż 94,04%. W Grabówce poparcie wyniosło 85,07%, w Syryni 84%, w Lubomi 65%, a w Bukowie 56,41%. Burek dostrzega, że najmniejsze poparcie zyskał w Bukowie. Uważa, że wiąże się to z niezadowoleniem mieszkańców, którzy niedawno dowiedzieli się, że przedsiębiorca chce budować we wsi asfaltownię. - Chociaż tu żadne rozstrzygnięcia nie zapadły i nie jest to w żadnym stopniu moja wina, że ktoś chce otwierać asfaltownię - uważa.

Niewiele zmieni się skład rady gminy. Zdecydowaną większość będą mieli radni z ugrupowania wójta Naprzód Gmino. Frekwencja w Lubomi wyniosła 45,6%.

(mak)


Czesław Burek – 75,05%

– Dziękuję za każdy głos. Nie byłem pewny, twarz się obyła, nie wiedziałem, czego się spodziewać. Ale okazało się, że wyniki zostały dość wiernie powtórzone w stosunku do poprzednich wyborów, są jednak o kilka procent niższe. Myślę że wyniki w gminie mamy niezaprzeczalne. Cały czas coś się dzieje, jeśli chodzi o inwestycje. Dominujemy w tym zakresie w województwie śląskim. Jednak przed nami trudne zadania. Ważne przetargi do rozstrzygnięcia, budowa kanalizacji, dokończenie budowy Nieboczów. Ale do pracy na wysokich obrotach jesteśmy przyzwyczajeni – podkreśla.

KWW Naprzód Gmino: Andrzej Godoj, Maria Franiczek N, Rafał Korzonek, Zbigniew Szuba, Beata Kopel, Antoni Pawełek, Andrzej Tanżyna N, Jarosław Pawełek, Marek Jęczmionka, Marek Szebesta, Damian Siodmok, Wacław Błaszczok.

KW Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa:

  • Mateusz Szymała, Joanna Frydrych N

KWW Nowe Pokolenie

  • Grzegorz Wolny N

N – nowi radni

  • Numer: 43 (936)
  • Data wydania: 23.10.18
Czytaj e-gazetę