Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska – rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jakie ubezpieczenia będę opłacała na etacie i od czego zależy wysokość mojej składki?
Gdy rozpoczyna Pani pracę na etacie, to pracodawca ma obowiązek zgłoszenia Pani w ZUS do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Ubezpieczenia obejmują Panią przez cały okres pracy bez względu na wymiar etatu. Pracodawca potrąci z Pani wynagrodzenia składkę emerytalną (9,76 proc. kwoty wynagrodzenia brutto), rentową (1,5 proc.) i chorobową (2,45 proc.). Z pozostałej kwoty naliczona zostanie składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.). Zatem osoby zarabiające więcej - opłacają składki w wyższej kwocie.
Ale do ZUS trafią nie tylko składki potrącone z Pani wynagrodzenia. Pracodawca dopłaci do Pani składek emerytalnych i rentowych. Zapłaci również całą składkę na ubezpieczenie wypadkowe, z którego może Pani uzyskać np. zasiłki i jednorazowe odszkodowania. Pracodawca ma obowiązek raz w roku poinformować swojego pracownika o kwotach składek przekazanych za niego do ZUS. ZUS udostępnia te informacje na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Jak ustalany jest okres pracy górniczej do uprawnień do emerytury górniczej ze względu na wiek, gdy pracownik posiada dniówki przodkowe?
Dla zobrazowania zasad wyliczenia okresu pracy np. górnika pod ziemią, który posiada 3021 dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym, przedstawiamy przykład: okres pracy pod ziemią: od 01.01.2000 r. do 15.03.2018 r. tj. 18 lat, 2 miesiące i 15 dni. 3021 dniówek półtorakrotnych (3021:22 dni* =137 miesięcy), a po przeliczeniu na pełne lata = 11 lat, 5 miesięcy i 7 dni.(*jeżeli okres pracy podany jest w dniówkach roboczych, sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 22 dni robocze).
Z okresu od 01.01.2000 r. do 15.03.2018 r. tj. 18 lat, 2 miesięcy i 15 dni odliczamy cały okres pracy, który będzie zaliczony w wymiarze półtorakrotnym tj. 11 lat, 5 miesięcy i 7 dni. Po odliczeniu tego okresu pozostanie: 6 lat, 9 miesięcy i 8 dni.
Zatem do wyliczenia ustaliliśmy że: 11 lat, 5 miesięcy i 7 dni - podlega zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym, 6 lat, 9 miesięcy i 8 dni - podlega zaliczeniu w wymiarze pojedynczym.
Z wyliczenia wynika, że pracownik udowodnił: 17 lat, 1 miesiąc i 25 dni – pracy górniczej w wyniku przeliczenia dniówek półtorakrotnych, 6 lat, 9 miesięcy i 8 dni – pozostały okres pracy górniczej.
Łącznie: 23 lata, 11 miesięcy i 3 dni – do uprawnień do emerytury ze względu na wiek.
Podany przykład obrazuje sposób przeliczenia dniówek półtorakrotnych, jednak takie wyliczenia odbywają się tylko na podstawie złożonego wniosku i analizy całości dokumentacji ubezpieczonego. ZUS nie dokonuje wyliczeń bez konkretnego wniosku.
Najnowsze komentarze