Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

21.08.2018 00:00 red.

Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Czy w przypadku zasiłku opiekuńczego, po wystawieniu przez lekarza e–ZLA, pracownik nie będzie miał już obowiązku dostarczyć do pracodawcy oświadczenia do celów wypłaty tego zasiłku?

Wniosek ZUS Z–15 jest dokumentem niezbędnym do ustaleniu prawa do zasiłku opiekuńczego bez względu na to, w jakiej formie zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania opieki, tj. czy w formie dokumentu elektronicznego, czy w formie papierowej. Wniosek zawiera bowiem informacje, które podaje pracownik i które są niezbędne w celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłku, np. czy we wnioskowanym okresie inny członek rodziny mógł zapewnić opiekę, za jaki okres pobrał zasiłek opiekuńczy małżonek pracownika. W związku z powyższym wniosek ten jest wymagany także wtedy, gdy zaświadczenie lekarskie zostanie wystawione w formie elektronicznej (e–ZLA) i zostanie udostępnione na profilu informacyjnym płatnika składek. Wniosku ZUS Z–15 pracownik nie musi przedkładać płatnikowi składek wypłacającemu zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem lub członkiem rodziny.


Mam emeryturę górniczą. Chciałbym się dowiedzieć kto i na jakich warunkach może przeliczyć emeryturę górniczą w oparciu o nową kwotę bazową?

Ubezpieczony może przeliczyć dotychczas pobieraną emeryturę górniczą od nowej kwoty bazowej jaka obowiązuje w dacie zgłoszenia wniosku, jednak tylko wówczas, gdy po przyznaniu emerytury pracował i spełni następujące warunki:

a) wskaże zarobki z 10 lub 20 lat kalendarzowych, które będą przypadać w całości lub w części po przyznaniu emerytury, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy od ostatnio obliczonego ( art. 110 ustawy emerytalnej);

b) wskaże zarobki przypadające w całości po przyznaniu prawa do emerytury pod warunkiem, że jej nie pobierały, a na nowo obliczony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniesie co najmniej 130% (art. 110 ustawy emerytalnej);

c) wskaże zarobki z 10 lub 20 lat kalendarzowych przypadających w całości lub w części po przyznaniu emerytury, a wskaźnik podstawy wymiaru będzie wyższy od 250% (art. 110a ustawy emerytalnej).

Przeliczenie emerytury na podstawie art. 110a możliwe jest tylko raz. To oczywiście są ogólne zasady, jednak o możliwości przeliczenia indywidualnego świadczenia, może zdecydować organ rentowy, po analizie całości dokumentacji z akt sprawy.


Czy przy pomniejszeniu wpłaty ze względu na posiadaną nadpłatę moje składki zostaną rozliczone poprawnie i nie wypadnę z ubezpieczenia chorobowego?

Tak, pod warunkiem, że kwota pomniejszenia nie przekroczy istniejącej nadpłaty.

  • Numer: 34 (927)
  • Data wydania: 21.08.18
Czytaj e-gazetę