Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

12.06.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Chciałam zapytać, czy jeżeli lekarz wystawił mi elektroniczne zwolnienie lekarskie i mój pracodawca ma PUE ZUS, to czy muszę coś jeszcze dostarczać do ZUS. Czy na tym obieg dokumentów się kończy?

W momencie, gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie musi dostarczać go do płatnika zasiłku. Jest to pracodawca lub ZUS, w zależności od wielkości firmy oraz tego, czy nadal jesteśmy zatrudnieni, czy przebywamy na zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Osoby prowadzące działalność również nie mają obowiązku dostarczania ZLA do ZUS. Nie trzeba podczas choroby iść z wystawionym zwolnieniem do pracodawcy. Jedynym warunkiem otrzymania wypłaty zasiłku chorobowego czy opiekuńczego jest złożenie wniosku do ZUS. Każda osoba, której zasiłki wypłaca Zakład musi zawiadomić nas, że przebywa na zwolnieniu lekarskim, czyli złożyć odpowiedni druk. ZUS nie jest w stanie zidentyfikować wszystkich naszych klientów, którzy przebywają na zwolnieniu bez stosownego wniosku. Osoby prowadzące działalność muszą złożyć druk Z-3b, osoby pracujące na umowę zlecenie składają druk Z-3a,a po ustaniu zatrudnienia ZAS-53. Złożenie wniosku o wypłatę zasiłku jest bardzo ważne, ponieważ daje nam sygnał, że klient przebywa na L-4 a my musimy rozpatrzyć jego wniosek o zasiłek.

Pamiętajmy, że biorąc elektroniczne zwolnienie lekarskie nie musimy go dostarczać do płatnika zasiłku, ale musimy złożyć wniosek, bo bez tego nie otrzymamy zasiłku. Możemy to zrobić za pomocą, poczty, osobiście czy PUE, czyli całkowicie bez wychodzenia z domu. W przypadku e-ZLA nie ma obniżenia zasiłku za nieterminowe dostarczenie. To od nas zależy jak szybko złożymy wniosek. Czym szybciej tym lepiej, bo szybciej dostaniemy pieniądze za naszą niezdolność do pracy.

Zatrudniłam się w kwietniu, pracuję na umowę o pracę. Niestety od niedawna czuję się coraz gorzej. Pomimo lekarstw nie udaje mi się opanować bólu gardła i kości. Chciałam zapytać, czy jako nowo zatrudniona mogę pójść na chorobowe i czy wypłacą mi za czas choroby pieniądze?

Jeżeli ma Pani ponad 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego to ma Pani prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Lekarz wystawi Pani zwolnienie lekarskie od wykonywania pracy to może Pani się ubiegać o wypłatę wynagrodzenia za czas choroby, a następnie o wypłatę zasiłku.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu:

1.obowiązkowo - ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,

2.dobrowolnie - ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Do okresu wyczekiwania zalicza się okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego a także okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Dla przypomnienia chciałabym też wskazać, że są też grupy osób, którym przysługuje zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania:

•absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii - od daty złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a kierunku farmacji - od daty zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki,

•ubezpieczonym, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,

•ubezpieczonym obowiązkowo, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,

•posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

  • Numer: 24 (917)
  • Data wydania: 12.06.18
Czytaj e-gazetę