Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Smog na celowniku

26.09.2017 00:00 sub

Po raz kolejny rusza akcja „Gminy bez Smoga”. Do końca roku antysmogowi aktywiści będą edukować, informować i ostrzegać przed zgubnymi skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

RYDUŁTOWY, REGION W ramach projektu przewidziano kampanię w mediach społecznościowych, specjalne materiały edukacyjne dla najmłodszych, antysmogowe warsztaty oraz konkurs dla dzieci i młodzieży. Inicjatorzy akcji przewidzieli też prowadzenie mobilnego punktu informacyjnego, w którym będzie można dowiedzieć się jak chronić siebie i swoich najbliższych w trakcie jesienno–zimowych ataków smogu. Projekt zakończy seminarium z wystąpieniami ekspertów w zakresie walki z niską emisją.

Dodatkowo już niebawem zaczną się pomiary zanieczyszczeń przy pomocy przenośnego pyłomierza. – Za jego sprawą będzie można dowiedzieć się jakiej jakości powietrzem oddychają mieszkańcy miast, w których nie ma wojewódzkich stacji pomiarowych – mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów. Organizatorzy liczą także na to, że warsztaty z pyłomierzem pomogą wyrobić nawyk regularnego sprawdzania poziomu zanieczyszczeń i dostosowywania do nich swojej aktywności na zewnątrz.

Wszystkie działania skierowane są do mieszkańców Subregionu Zachodniego województwa śląskiego, obejmującego powiaty raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miast Jastrzębie–Zdrój, Rybnik i Żory. Teren ten nie został wybrany przez przypadek. – Sytuację pod względem zanieczyszczenia powietrza w Subregionie można określić jednym słowem – dramatyczna. To bez wątpienia jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów Polski. Najgorzej wyglądają dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym oraz rakotwórczym i mutagennym benzo(a)pirenem – podkreśla Marek Wystyrk.

Pomysłodawcą projektu są antysmogowi aktywiści z rydułtowskiego Stowarzyszenia Moje Miasto. Akcję wspiera Fundacja 360! z Rybnika i pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej w Gliwicach. (mak)

  • Numer: 39 (880)
  • Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę