Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Na kopalni nie kupisz już mułu i flotu

15.08.2017 00:00 sub

Polska Grupa Górnicza (PGG) podjęła działania zmierzające do wycofania mułów i flotokoncentratów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego.

PGG przypomina, że w związku z tym iż od 1 września zaczną obowiązywać przepisy śląskiej uchwały antysmogowej, sortymenty mułowe stracą status legalnego paliwa i będą wymagać utylizacji. - Decyzja PGG ma więc charakter prewencyjny i służy naszym klientom – informuje producent węgla. I rzeczywiście, jak sprawdziliśmy, flotokoncentraty i muły nie są już dostępne w cenniku opału oferowanego w sprzedaży przez poszczególne kopalnie PGG. Do tej pory sprzedaż tego opału trwała w najlepsze bez żadnych ograniczeń, w przeciwieństwie np. do sprzedaży węgla, który był i nadal jest reglamentowany. Ale i tu pojawia się ciekawa rzecz. Jeszcze niedawno na Marcelu sprzedawano dziennie nie więcej niż 80 ton węgla sortymentu orzech II (o granulacji do 5 cm). Obecnie tego sortymentu nie ma już w sprzedaży ani na Marcelu, ani na żadnym innym ruchu należącym do zespolonej kopalni ROW (Marcel, Rydułtowy, Chwałowice, Jankowice). W sprzedaży jest za to orzech o granulacji do 8 cm. Obecnie najwięcej, bo maksymalnie 300 ton na dobę sprzedaje go Marcel. Ale na Rydułtowach limit wynosi 100 ton, na Jankowicach 200 ton, a Chwałowicach 90 ton.

PGG informuje także, że przygotowując się do podjęcia decyzji o wycofaniu sortymentów mułowych z sektora komunalno-bytowego, spółka już wcześniej zawierała kontrakty handlowe na dostawy mułów i flotokoncentratów do podmiotów energetyki i przemysłu, które dysponują specjalnymi instalacjami przystosowanymi do ich bezpiecznego zużycia. W ramach tego procesu wdrażane są rozwiązania techniczne i technologiczne, które do niezbędnego minimum ograniczają wytwarzanie sortymentów mułowych z zachowaniem dotychczasowych możliwości kierowania na rynek szerokiej gamy sortymentów grubych, średnich i miałowych. PGG twierdzi również, że konsekwentnie dąży do zastąpienia gorszego paliwa węglami o wyższej jakości, i to zarówno w sortymentach miałowych, jak i w sortymentach grubych i średnich. - Odnosząc się zaś bezpośrednio do kwestii ekologicznych, przypominamy, że w ofercie handlowej PGG jest cała gama paliw dedykowanych do sektora komunalno-bytowego. Oferta ta jest systematycznie udoskonalana i rozszerzana, dzięki czemu węgiel kamienny nadal pozostaje najatrakcyjniejszym paliwem wykorzystywanym w ogrzewnictwie indywidualnym – informuje Grupa.

PGG zwraca zarazem uwagą na fakt, że znaczna część mułów oferowanych obecnie na rynku to muły pochodzące z osadników pozostałych po zamkniętych kopalniach, a więc niezwiązanych z aktywnością Grupy.

(art)

  • Numer: 33 (874)
  • Data wydania: 15.08.17
Czytaj e-gazetę