Kącik ZUS
Odpowiada Aldona Wegrzynowicz - rzecznik regionalny ZUS Województwa Slaskiego
Urodziłam się w marcu 1957 roku. Podwyższony wiek emerytalny, który wynosi dla mnie 61 lat i 5 miesięcy, ukończyłabym w sierpniu 2018 roku. Po zmianie przepisów mogę starać się o emeryturę znacznie szybciej. Kiedy powinnam złożyć wniosek?
Przepisy, które obniżają wiek emerytalny (dla kobiet do 60 lat) wejdą w życie 1 października 2017 roku. 60 lat skończyła Pani w marcu 2017r. Wniosek o emeryturę może Pani złożyć już w październiku 2017r. Jeśli wystąpi Pani o emeryturę w tym miesiącu, przyznamy świadczenie od 1 października. Gdy natomiast złoży Pani wniosek później, przyznamy emeryturę od miesiąca, w którym go Pani złoży. Ważny jest również dzień złożenia wniosku w danym miesiącu. Jeśli złoży go Pani w danym miesiącu w dniu, w którym się Pani urodziła lub później ( np. data urodzenia przypada 15 dnia danego miesiąca, a wniosek wpłynie do nas najwcześniej 15 października, 15 listopada, 15 grudnia itd.) do obliczenia emerytury uwzględnimy krótsze korzystniejsze średnie dalsze trwanie życia, co będzie miało wpływ na nieco wyższe świadczenie.
Wychowuję wnuczkę, która otrzymuje rentę po zmarłej matce. W tym roku wnuczka zdawała maturę. Chce kontynuować naukę, ale obawia się czy dalej będzie otrzymywać rentę rodzinną po matce. Czy takie świadczenie będzie jej przysługiwało?
Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione - do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku, pod warunkiem nauki w szkole, do ukończenia 25 lat oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16 lat lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Pod pojęciem "nauki w szkole" należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.
Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, a ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją - jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
Najnowsze komentarze