Kącik ZUS
Odpowiada: Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.
Mam 68 lat. Pobieram emeryturę i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. W marcu otrzymałam wynagrodzenie za pracę z tytułu wykonywania umowy zlecenia w wysokości 150 zł. Czy to prawda, że będę musiała zwrócić rentę?
W przypadku osiągania przychodu (bez względu na jego wysokość) przez osobę uprawnioną do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową, przysługuje jedno świadczenie - wybrane lub wyższe. Umowa zlecenia rodzi obowiązek ubezpieczenia społecznego, więc kwota pobranej renty będzie podlegała zwrotowi.
Od roku 2012 pobieram emeryturę, której wysokość została ustalona według zreformowanych zasad. W roku 2015 podjęłam zatrudnienie. Czy i kiedy mogę wystąpić z wnioskiem o doliczenie przepracowanego okresu?
Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje na wniosek świadczeniobiorcy zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Emerytury obliczone według zreformowanych zasad powiększa się o kwotę, którą oblicza się następująco: dzieli się zwaloryzowane składki (znajdujące się na koncie ubezpieczonego po dniu, kiedy ustało prawo do emerytury) przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia (ustalone dla wieku danego ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury).
Najnowsze komentarze