Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Przez centrum 20 km/h. Tego chcą mieszkańcy Radlina

07.03.2017 00:00 red.

Radlinanie opisali jak widzą centrum swojego miasta.

RADLIN Lokalna Grupa Wsparcia działająca przy radlińskim projekcie CityCentreDoctor w połowie lutego zaprezentowała raport z badania ankietowego i diagnozy centrum Radlina. Wyniki ankiet, wywiadów i obserwacji są jasne - spośród 267 ankietowanych, prawie połowa, bo 119 osób chce w centrum miasta miłą kawiarenkę, 91 mieszkańców marzy o kinie na wolnym powietrzu, a 98 osób uważa za konieczność budowę nowoczesnego parkingu. Najpilniejszą inwestycją w centrum jest - zdaniem 123 ankietowanych - ograniczenie ruchu w centrum na ul. Korfantego od skrzyżowania z ul. Rogozina, aż do skrzyżowania z ul. Rymera.

Dwie strony medalu

Podsumowując odpowiedzi ankietowanych, rysuje się dwojaki obraz centrum miasta. Z jednej strony jest on wykorzystywany przez mieszkańców. Radlinianie odwiedzają centrum miasta dość często, spacerują albo robią zakupy. Jedna czwarta respondentów jest w centrum codziennie, a połowa z nich dwa razy w tygodniu. Większość ankietowanych odwiedza to miejsce, aby skorzystać z usług pocztowych, urzędowych i opieki medycznej. Respondenci wskazywali centrum miasta jako najlepsze miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. Sporo (ale nie większość) osób deklaruje, że wolny czas spędza w centrum Radlina.

Z drugiej strony ponad połowa respondentów wskazała na inne miasta, jako najlepsze miejsca do znalezienia pracy. Zgodnie z deklaracją trzech czwartych ankietowanych godziny otwarcia miejsc oferujących usługi rekreacyjne są średnio zadowalające lub niezadowalające. Również większość odpowiedzi wskazuje inne miasta jako najlepsze miejsce do robienia zakupów - Rybnik, Katowice czy Kraków.

Czego mieszkańcy oczekują?

Najważniejszym wyzwaniem w centrum miasta jest ograniczenie przepływu samochodów i wprowadzenie ograniczenia prędkości do 20 km/h. Inni z kolei chcą całkowitego zamknięcia centrum miasta dla samochodów, budowy nowych miejsc parkingowych, nowych miejsc pracy, zmniejszenia niskiej emisji czy modernizacji rynku. Ankietowani potwierdzili, że do najbardziej brakujących rzeczy w centrum miasta należą między innymi kawiarnia, parking, kino na wolnym powietrzu, centrum handlowe, park miejski, odkryty basen, wybieg dla psów, dyskoteka czy miejsce dla matek z dziećmi.

Kogo pytano?

Pytania zadano osobom, które w centrum miasta mieszkają, pracują lub je odwiedzają. Dodatkowo pytania zadano uczniom radlińskich szkół oraz internautom. Większość respondentów, która wzięła udział w badaniu, stanowiły kobiety. Ich udział w badaniu wyniósł 63 %, a mężczyzn zaledwie 37 %. Spośród wszystkich badanych, dominującą grupę ankietowanych stanowiły osoby między 26 a 45 rokiem życia. Drugą grupę stanowiły osoby pomiędzy 46 i 64 lat. Około 20% wszystkich badanych to osoby od 18 do 25 roku życia. Najmniej odpowiedzi uzyskano od osób powyżej 65 lat.

Po co to wszystko?

Rezultatem badań mają być działania rewitalizacyjne, dzięki, którym miasto będzie bardziej przyjazne mieszkańcom i przedsiębiorstwom.

(juk)

  • Numer: 10 (851)
  • Data wydania: 07.03.17
Czytaj e-gazetę