Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Godów i Gorzyce zagrożone ptasią grypą. Ta może zaatakować od południa

14.02.2017 00:00 red.

W związku z zagrożeniem związanym z ptasią grypą, przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej i powiatowi lekarze weterynarii kontrolowali gospodarstwa na terenie gmin Godów i Gorzyce. 10 lutego wytyczona została strefa zagrożeni, obejmująca wszystkie sołectwa gminy Godów oraz sołectwa: Gorzyce, Gorzyczki, Uchylsko i Olza w gminie Gorzyce.

POWIAT  Na razie na terenie powiatu wodzisławskiego ani województwa śląskiego nie odnotowano ogniska bądź nawet jednego przypadku wystąpienia ptasiej grypy. Zagrożenie wystąpienia choroby jest jednak spore. – Ptasia grypa występuje w Czechach, w pasie przygranicznym, stąd też nasze działania, które mają charakter prewencyjny – mówi lekarz weterynarii Wojciech Białoń, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Jak się dowiedzieliśmy w czeskiej Zawadzie, sąsiadującej z Gołkowicami, na zbiorniku znaleziono dwa martwe łabędzie. – Starosta Pietrowic Marian Lebiedzik powiedział mi, że stwierdzono u nich ptasią grypę – mówi Mariusz Adamczyk, wójt przygranicznego Godowa. Maciej Witt, Powiatowy Lekarz Weterynarii wyjaśnia jednak: – Zagrożenie u nas związane jest nie z tym że ptasia grypa występuje u dzikiego ptactwa, bo to się zdarza, ale dlatego, że ognisko choroby pojawiło się w czeskiej hodowli drobiu. Ognisko wykryto w miejscowości Orlova.

Stąd też inspektorzy odwiedzali w ostatnich dniach sołectwa dwóch gmin: Godowa oraz Gorzyc i sprawdzali, w których gospodarstwach hodowany jest drób. – Musimy wiedzieć, ile tego drobiu jest, oraz ile jest gospodarstw, w których drób jest hodowany, nawet tych gdzie znajduje się 5 kurek, hodowanych na własne potrzeby – wyjaśniał Białoń. Właścicielom gospodarstw inspektorzy wręczali ulotki z wytycznymi oraz instruowali co do dalszego postępowania. – Inspektor kazał bezwzględnie trzymać kury w zamknięciu i nie wypuszczać ich na dwór – opowiada nam pani Zofia z Krostoszowic.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo niebezpieczny dla gospodarstw hodowlanych. Pojawienie się ogniska ptasiej grypy, czyli wystąpienie jednego chorego osobnika oznacza konieczność wybicia nie tylko całej populacji, ale także wszystkich sztuk drobiu w promieniu trzech kilometrów. W tym przypadku na granicach strefy zapowietrzonej na jezdniach zostaną również ustawione maty dezynfekcyjne dla pojazdów drogowych.

Artur Marcisz


Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wodzisławiu Śl. przypomina o obowiązku przestrzegania przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Do podstawowych obowiązków właścicieli drobiu należą:

1) trzymanie drobiu (kur, kaczek, gęsi itp.) w zamknięciu,

2) zabezpieczenie paszy i wody dla ptactwa domowego przed dostępem dzikich ptaków,

3) wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z kurników, można je wykonać samemu np. z gąbki 1x1 m nasączonej odpowiednim preparatem (np. VIRKON S, HYPEROX),

4) stosowanie w gospodarstwie odzieży ochronnej i mycie rąk po kontakcie z drobiem,

5) zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób,

6) zawiadamianie organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego lekarza weterynarii o wystąpieniu u drobiu objawów chorobowych lub padnięć u drobiu i ptaków.

  • Numer: 7 (848)
  • Data wydania: 14.02.17
Czytaj e-gazetę