Kącik ZUS
Odpowiada: Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.
Jestem na emeryturze górniczej od 2006 r. Po przepracowaniu w kopalni 25 lat, łącznie mam 32 lata pracy. Po przejściu na emeryturę nigdzie nie pracowałem. Czy zatem mogę złożyć wniosek o ponowne przeliczenie mojej emerytury, kierując się zarządzeniem 110a. Czy mam szansę na podwyższenie mojej emerytury?
Z dniem 01.05.2015 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 05.03.2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS /Dz.U. z 2015r., poz.552/
Wprowadzony tą ustawą art. 110a, wskazuje na możliwość ponownego obliczenia wysokości emerytury od podstawy wymiaru ustalonej wg aktualnie obowiązującej kwoty bazowej, jeżeli do jej obliczenia ubezpieczony wskaże podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zarobki):
• z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku,
• z dowolnych 20 lat kalendarzowych, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury, oraz przypadających w całości lub w części po przyznaniu emerytury, a nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250%.
Jednocześnie przy ustalaniu wysokości podstawy wymiaru emerytury, wskaźnik ten podlega ograniczeniu do 250%.
Ustalenie wysokości emerytury na powyższych zasadach może nastąpić tylko raz.
Być może w Pana przypadku nie będzie możliwe ponowne obliczenie wysokości emerytury przy zastosowaniu art. 110a ustawy emerytalnej, jednak potwierdzić tą okoliczność można dopiero po zapoznaniu się z dokumentacją. Proponuję wystąpić do ZUS z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości emerytury, poprzez przeliczenie jej podstawy wymiaru według najkorzystniejszego wariantu. Analiza całości dokumentacji pozwoli organowi rentowemu sprawdzić, czy istnieją podstawy do przeliczenia emerytury.
Czy osoba nadal pracująca, która jest już w wieku emerytalnym, może skorzysta z rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS?
Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2015r. poz.121) uprawnienia do rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS przysługują osobom ubezpieczonym podlegającym chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych, które obejmują:
1) ubezpieczenie emerytalne;
2) ubezpieczenie rentowe;
3) ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, zwane ubezpieczeniem chorobowym;
4) ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane „ubezpieczeniem wypadkowym.”;
W związku z powyższym, na zadane pytanie należy odpowiedzieć twierdząco – emeryt wykonujący pracę ma prawo do skorzystania z leczenia w ramach programu prewencji rentowej ZUS.
Najnowsze komentarze