Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Najwięcej zgłoszeń o zagrożeniach w Wodzisławiu i Radlinie

11.10.2016 00:00 red.

REGION Od września działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – projekt MSWiA, którego celem jest zbieranie i pokazywanie informacji odbijających się negatywnie na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców.

Odzew wśród Polaków jest spory. Przekazali jak dotąd ponad 52 tys. zgłoszeń w kraju. A w powiecie wodzisławskim?

Na dzień 6 października najwięcej zgłoszeń było w Wodzisławiu i w Radlinie po 23. Wśród nich w Wodzisławiu wymienić można przekraczanie dozwolonej prędkości na ul. Bogumińskiej i Czyżowickiej, nieprawidłowe parkowanie w rejonie ulic Pośpiecha i Szkolnej, picie alkoholu w miejscu niedozwolonym przy ul. Kopernika i 26 Marca. Tam też zgłoszono przypadek używania środków odurzających. Co ciekawe albo w Wodzisławiu i Radlinie jest sporo użytkowników wiedzących o istnieniu mapy zagrożeń, albo rzeczywiście tyle się tu dzieje. W każdym razie zgłoszeń jest więcej, niż w Jastrzębiu (21) czy Rybniku (14). W Radlinie zgłoszono nieprawidłowe parkowanie przy ul. Kwiatowej czy Korfantego, używanie środków odurzających przy Kwiatowej, picie alkoholu przy Sienkiewicza, Młyńskiej, zbyt szybką jazdę na Rydułtowskiej, Matejki, Rymera. W pozostałych miastach i gminach zgłoszeń jest mniej. W Rydułtowach jest ich dziewięć. Większość dotyczy ul. Raciborskiej – dominują przypadki przekraczania prędkości, są też zgłoszenia o nieprawidłowym parkowaniu. W rejonie ul. Mojżesza ktoś zgłosił dzikie wysypisko i miejsce grupowania się małoletnich. W Pszowie zgłoszeń jest 8, w tym poruszanie się quadami po terenie leśnym. Sześć zgłoszeń dotyczyło ul. Andersa – chodziło o przekraczanie prędkości i nieprawidłowe głosowanie.

Przypadki sygnalizowane przez mieszkańców powiatu wodzisławskiego pokrywają się z tymi z innych rejonów kraju. Polacy najczęściej informują o miejscach spożywania alkoholu, przekraczania prędkości czy nieprawidłowego parkowania. Zgłaszane przypadki są następnie weryfikowane przez policję. Gromadzone dzięki mapie informacje mają w założeniu służyć m.in. właściwemu rozmieszczeniu patroli, czy np. podejmowaniu decyzji o tworzeniu komisariatów i posterunków policji. Policja uczula natomiast, by nie traktować mapy jako sposobu zgłaszania pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

(tora)

Aby skorzystać z mapy należy wpisać adres https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, lub w wyszukiwarce „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”

  • Numer: 41 (830)
  • Data wydania: 11.10.16
Czytaj e-gazetę