OSP Syrynia
KONKURS: Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.
W 1911 roku Syrynia została wyposażona w pierwszą konną sikawkę ręczną zakupioną w Raciborzu. Sprzęt okazał się na tyle użyteczny, iż postanowiono powołać naczelną instytucję przeciwpożarową, która będzie nim dysponować w razie wystąpienia pożaru. Powstała wtedy organizacja nazwana Strażą Ogniową. Swoją siedzibę miała początkowo w drewnianej remizie wykonanej przez ówczesnego wójta oraz cieśli z Syryni. W 1920 roku Straż Ogniowa zmieniła swoją nazwę na Ochotnicza Straż Pożarna.
Nowa remiza
W latach 30-tych wybudowano nową remizę strażacką, tym razem murowaną. W 1936 roku nadano jednostce w Syryni sztandar strażacki, który służył ochotnikom z Syryni do 2011 roku. W latach 40-tych Ochotnicza Straż Pożarna w Syryni otrzymała pierwszą w jej historii motopompę.
Ślady wojny
Podczas wojny jednostka dotkliwie ucierpiała i tylko dzięki staraniom mieszkańców Syryni zaangażowanym w ochronę przeciwpożarową została odbudowana i w przywrócona do dawnej gotowości bojowej.
Pierwszy star
W 1960 roku OSP Syrynia otrzymała swój pierwszy pojazd pożarniczy na podwoziu star 25A. Dziesięć lat później powstałą nowa remiza przy ulicy 3-go maja z dwoma boksami garażowymi. Kolejnym samochodem przekazanym jednostce w Syryni w 1993 roku był star 200.
W 1995 roku OSP Syrynia została wcielona do Krajowego System Ratowniczo-Gaśniczego. W 1998 roku na wyposażeniu jednostki znalazł się lekki samochód marki Żuk. W 2001 roku z okazji jubileuszu 90-lecia jednostki OSP Syrynia została odznaczona Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Stale powiększające się wymagania oraz zakres obowiązków spływających na jednostki ochotniczych straży pożarnych doprowadził w 2010 roku do powstania oraz realizacji projektu termomodernizacji oraz remontu wewnątrz budynku. W tym samym roku jednostka otrzymała nowy średni wóz bojowy marki renault o wartości 630 tys. zł.
W 2011 roku jednostka OSP Syrynia obchodziła jubileusz stulecia istnienia. Podczas tej uroczystości został poświęcony nowy sztandar ufundowany przez mieszkańców wsi Syrynia i Urząd Gminy Lubomia. W wyniku likwidacji jednostki OSP Ligota na wyposażeniu jednostki znalazł się średni samochód gaśniczy marki Mercedes.
Członkowie OSP Syrynia
Obecnie OSP Syrynia liczy 9 członków honorowych, 27 czynnych oraz 22 wspierających. Jednostka bierze udział w większości akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie gminy, ale również poza nią. Przykładem są tutaj działania w trakcie powodzi (2010 r.) oraz nawałnic (np. 25.07.2015 r., ostatnia z nich dnia 09.08.2016 r.) w których OSP Syrynia interweniowała również poza terenem gminy (np. niedawny pożar Familoka w Olzie). W roku 2015 jednostka brała udział w 27 zdarzeniach, a w 2016 roku do dnia dzisiejszego OSP Syrynia alarmowana była 28 razy.
Należy wyróżnić jednostkę za udział w działaniach ratowniczych w Rydułtowach przy zabezpieczeniu zerwanego dachu. Ponadto członkowie OSP Syrynia brali czynny udział w zabezpieczeniu tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, gdzie przez 3 dni dojeżdżali z gminy Lubomia do Krakowa.
Poza licznymi akcjami ratowniczo-gaśniczymi członkowie OSP Syrynia angażują się w podnoszenie swych kwalifikacji, o czym świadczą liczne ćwiczenia, na których strażacy mają okazję doskonalić swoje umiejętności w podejmowaniu działań gaśniczych jak również ratowniczych. Należy podkreślić, iż w samym 2016 roku jednostka miała do dyspozycji 3 pojazdy do ćwiczeń z zakresu ratownictwa technicznego.
opr. (mak)
Zarząd OSP Syrynia
Prezes: Sebastian Bauer
Wiceprezes–Naczelnik: Dariusz Mucha
Wiceprezes: Czesław Cuber
Zastępca Naczelnika: Tomasz Prusowski
Sekretarz: Piotr Prusowski
Skarbnik: Patryk Iksal
Gospodarz: Rafał Musioł
Sprzęt OSP Syrynia
OSP Syrynia dysponuje dwoma pojazdami. Pierwszy z nich to GBA 2,5/16 renault z 2010 roku. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 l, autopompę o wydajności 1600 l/min, środek pianotwórczy 250l, agregat oddymiający Vanguard, agregat prądotwórczy przenośny 2 kW GX 160, aparaty powietrzne nadciśnieniowe Auer x4 BD-96, motopompę pływającą Niagara 1200 l/min, motopompę przenośną 1000 l/min Honda WP30X / 1600 l/min WP40X), piłę łańcuchową Stihl MS 290, piłę łańcuchową Stihl MS 440 RHD, piłę tarczową Stihl, pompę hydrauliczną Lukas P 610 O G (nożyco rozpieracz Kombi + cylinder rozpierający) oraz zestaw PSP R1. Drugi samochód to GLBA 0,8/8 mercedes, który wyposażony jest w agregat prądotwórczy przenośny 2,5 kW, motopompę przenośną szlamową 900 l/min Honda PS-75SH, 2x szybkie natarcie.
Najnowsze komentarze