Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kopuła zamiast muszli - śmiała wizja architektów

26.07.2016 00:00 red.

WODZISŁAW ŚLĄSKI Po miesiącach, właściwie latach rozmów, sporów, ustaleń poznaliśmy jakiś konkret dotyczący przyszłego wyglądu części Parku Miejskiego, w której znajduje się obecnie muszla koncertowa.

Wizualną wstępną koncepcję przedstawiła pracownia Toprojekt z Rybnika 15 lipca w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego na otwartym spotkaniu z mieszkańcami. Jak widać, choć decyzją nadzoru budowlanego muszla ma zostać zburzona, architekci zaprezentowali budowlę, która bazuje na fundamencie muszli.

Pogodzić sprzeczności

– Jako architekci zaprotestowaliśmy przeciwko całkowitemu wyburzeniu muszli – mówił architekt Marek Wawrzyniak. Tłumaczył, że propozycja jest próbą pogodzenia postulatów zgłaszanych przez mieszkańców, oczekiwań władz miasta i środowisk kulturalnych. Architekt zaproponował zbudowanie półkolistej szkieletowej kopuły, która na co dzień służyłaby jako miejsce spotkań, a nadawałaby się też do organizacji kameralnych występów artystycznych – w środku przewidziano okrągłą scenę i widownię na około 150 – 200 miejsc.

Lustrzana bariera

Część parkowa miałaby być odgrodzona barierą dźwiękochłonną, która zarazem byłaby jednolitym ciągiem przystankowym. Od strony parku ściana pokryta byłaby lustrzaną taflą (niekoniecznie ze szkła), która wg architektów będzie powiększać optycznie park, a zarazem będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości od zwykłego betonu czy innej powierzchni podatnej na działalność graficiarzy. W barierze przewidziane są wolne okna umożliwiające swobodne przechodzenie z dworca i galerii do parku, i odwrotnie. We wnękach przewidziane są publiczne toalety, a od strony dworca – przystanki autobusowe. Na ściankach między przystankami mogą znaleźć się gabloty prezentujące np. zdjęcia dawnego Wodzisławia czy. Według architektów obecne przystanki mają dyskusyjną urodę.

Podesty i ściana wody

Park łączyłby się z Małym Rynkiem schodami oraz podestami, które byłyby jednocześnie powierzchniami do siedzenia. Przy podestach umieszczony będzie podjazd dla wózków. Z kolei przy schodach architekci proponują ścianę wody. Woda miałaby np. spłynać w korytku przy balustradzie. – Woda zawsze ożywia przestrzeń, poza tym wyobrażam sobie, jak dzieci bawią się i puszczają statki – opowiadał architekt.

Pod podestami przewidziane są pomieszczenia na aparaturę sterującą wodą oraz niewielka garderoba z zapleczem dla artystów, którzy będą występować na scenie.

Zdania podzielone

Zdania na temat przedstawionej wizualizacji wśród uczestników spotkania były podzielone, choć większości przypadła do gustu. Przedsiębiorcy prowadzący sklepy, czy osoby pracujące na starówce były wręcz zachwycone. Podkreślali, że tak zagospodarowana przestrzeń, z widną kopułą, zachęci przyjeżdżających na dworzec czy do galerii, aby wejść też do miasta, czy spędzić czas w parku. Ich zdaniem muszla w obecnym kształcie tylko odstrasza. Przedsiębiorcy proponowali jednocześnie poszerzenie schodów, by umożliwić swobodne przechodzenie, czy zabudowanie elementów zabawowych dla dzieci przy kopule. Jednemu z mieszkańców bardzo spodobała się wizja jednolitych przystanków, choć zastanawiał się, czy lustrzana ściana nie jest zbyt droga. Na plus zapisał też kameralną scenę. Jego zdaniem za jej sprawą Wodzisław będzie miał trzy różnej wielkości miejsca na koncerty plenerowe: stadion na wydarzenia masowe, amfiteatr w Trzech Wzgórzach na imprezy średnie i właśnie scenę w parku na kameralne. Z kolei przedstawiciele Rady Dzielnicy Stare Miasto uważali, że koncepcja jest nie do przyjęcia. Ich zdaniem kopuła to nie wiadomo, co, a widownia wokół sceny jest zdecydowanie zbyt mała.

Baza do dalszych prac

Było to trzecie z cyklu otwartych spotkań architektów z mieszkańca. Nadzorująca ze strony miasta temat zagospodarowania terenu z muszlą zastępca prezydenta Wodzisławia Śl. Barbara Chrobok mówi, że ta wstępna koncepcja jest uszczegółowiana. – Liczę, iż architekci pochylą się również nad uwagami, jakie zostały wniesione podczas ostatniego spotkania. Wiemy, że koncepcja musi zostać skonsultowana również z konserwatorem zabytków – powiedziała wiceprezydent miasta Barbara Chrobok. – Przygotowana koncepcja nie tylko pozwala wykorzystać istniejący obiekt muszli, ale również umożliwi w przyszłości organizowanie imprez kulturalnych, o co zabiegały różne grupy.

(tora)


Jak oceniają internauci?

Na portalu nowiny.pl publikujemy filmową wizualizację. Zapytaliśmy internautów, czy im się podoba wizja architektów. Poniżej wyniki.

Tak - 74.29 proc. (26 głosów)

Nie - 20 proc. (7 głosów)

Nie mam zdania - 5.71 proc. (2 głosy)

  • Numer: 30 (819)
  • Data wydania: 26.07.16
Czytaj e-gazetę