Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

19.07.2016 00:00 red.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Moja babcia ma 80 lata. Przeczytałam u Was, kiedyś w poradach, że emerytom, którzy ukończyli 75 lat ZUS wypłaca zasiłek pielęgnacyjny. Czy babcia ma emeryturę z zasiłkiem, czy też nie? A jeśli nie dostała tego zasiłku to jakie dokumenty należy złożyć?

Pyta pani o zasiłek pielęgnacyjny, który jest wypłacany przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), bądź upoważnione przez niego osoby (np. kierownika ośrodka pomocy społecznej). Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych do emerytury wypłaca dodatek pielęgnacyjny, to jest inne świadczenie niż zasiłek pielęgnacyjny.

Zgodnie z ustawą emerytalną - dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia. Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany przez ZUS z chwilą ukończenia 75. roku życia - bez konieczności składania wniosku. Na decyzjach waloryzacyjnych przesyłanych przez ZUS zawarta jest informacja o przysługującym dodatku pielęgnacyjnym oraz jego wysokości. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.


Niedawno zostałam wdową. Wkrótce ukończę 57 lat. Mam dwoje studiujących dzieci (syn ma 24 lata, a córka 23). Zarówno mnie, jak i dzieciom należy się renta rodzinna po moim mężu. Mąż miał rentę chorobową, która wynosiła 2100 zł. Czy to prawda, że zarówno ja, jak i każde z moich dzieci dostanie rentę w wysokości 95 proc. tego, co miał mąż.

Nie. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny zmarłego przysługuje bowiem jedna łączna renta rodzinna, która jest dzielona między uprawnionych w równych częściach. Rzeczywiście, przy trzech osobach uprawnionych renta rodzinna jest równa 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Ale do podziału! Czytelniczka i każde z jej dzieci dostaną więc po jednej trzeciej z 95 proc. renty chorobowej zmarłego. Wyjaśnijmy też, że renta rodzinna w wysokości 95 proc. świadczenia, jakie dostawał zmarły, należy się przy trzech i więcej osobach uprawnionych. Dla jednej osoby uprawnionej renta wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dla dwóch – 90 proc. W każdym z tych przypadków jest to kwota do podziału. Poza współmałżonkiem i dziećmi, po spełnieniu określonych prawem warunków, uprawnienie do renty rodzinnej mogą mieć m.in. rodzice i rodzeństwo zmarłego.


Jestem emerytowaną nauczycielką. Chcę otworzyć działalność i udzielać korepetycje. Czy mogę płacić niższe składki?

Emeryci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, nie są obowiązkowo objęci ubezpieczeniami społecznymi, dlatego nie muszą z tego tytułu odprowadzać składek, nawet w preferencyjnej wysokości. Obowiązkowo są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i z tego tytułu składkę powinni regulować. Jej wysokość to 288,95 zł.


  • Numer: 29 (818)
  • Data wydania: 19.07.16
Czytaj e-gazetę