Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Czy można się uchronić przed kradzieżą?

18.08.2015 00:00 red

Wracasz z urlopu, otwierasz drzwi do domu i widzisz porozrzucane dokumenty i ubrania. Masz nadzieję, że to wina niedomkniętego okna, a sprawcą bałaganu jest po prostu wiatr. Jednak gdy zaczynasz sprzątać, zauważasz, że nie ma telewizora, komputera i biżuterii. Mimo zgłoszenia kradzieży na policji, szanse na odzyskanie dobytku mogą być niewielkie.

REGION Włamanie do mieszkania i kradzież mienia z jednej strony wiążą się z dużymi stratami finansowymi, zaś z drugiej z pewnym urazem w psychice poszkodowanego. Dom traktujemy jako azyl spokoju i bezpieczeństwa, dlatego myśl o tym, że ktoś przeszukiwał nasze rzeczy oraz obawa przed ponowną kradzieżą budzą w naszej świadomości duży dyskomfort psychiczny. Niestety złodzieje są w stanie złamać nawet najnowocześniejszy system zabezpieczeń, dlatego oprócz zachowania dużej ostrożności, warto zadbać o ubezpieczenie mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Zakres ochrony

Sezon urlopowy to wzmożony czas aktywności złodziei. Jak wynika z policyjnych statystyk i analiz towarzystw ubezpieczeniowych, to właśnie w tym okresie Polacy najczęściej zgłaszają włamanie do mieszkań. – Szkody, jakie najczęściej klienci zgłaszają w okresie letnim, są przede wszystkim związane z włamaniem do mieszkań i dewastacją. Wiele osób podczas swojej nieobecności pozostawia dom bez jakiejkolwiek opieki, a dodatkowo niekiedy sami ułatwiamy zadanie włamywaczom, pozostawiając na czas wyjazdu uchylone okna czy niedomknięte drzwi balkonowe. Pamiętajmy, że czasami tylko 30 sekund wystarczy złodziejowi na wejście do mieszkania – mówi Michał Miedziński, ekspert Liberty Ubezpieczenia.

Ubezpieczając mieszanie na wypadek kradzieży z włamaniem, w pierwszej kolejności warto ubezpieczyć mienie ruchome. Chodzi o sprzęt elektroniczny, meble, biżuterię oraz inne cenne przedmioty, które znajdują się wewnątrz naszego mieszkania. Ponadto w zakresie polisy należy uwzględnić również ochronę elementów stałych, czyli drzwi, okien czy wewnętrznych instalacji. Pamiętajmy, że złodziej próbując wejść do mieszkania, może uszkodzić właśnie te elementy.

Dodatkowo warto zadbać o assistance domowe. Tego typu usługa może okazać się przydatna, jeśli w wyniku włamania poszkodowani nie mogą zostać w swoim mieszkaniu. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje i pokryje koszty tymczasowego pobytu w hotelu lub innym miejscu, a także zapewni dozór miejsca ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, na jaką ubezpieczamy nasze mieszkanie. Jej właściwe oszacowanie jest ważne o tyle, że w przypadku szkody towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie w wysokości poniesionej straty, jednak nie większe niż właśnie zadeklarowana suma ubezpieczenia. Zadbajmy więc, aby kwota ta odpowiadała faktycznej wartości ubezpieczanych elementów i dokładnie zastanówmy się, co cennego przechowujemy w domu.

Wartość odszkodowania

Jedną z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy na wypadek wandalizmu, jest limit ochrony w przypadku dewastacji. Jest to procentowy limit wartości odszkodowania, jaką wypłaci nam ubezpieczyciel w momencie wystąpienia szkody. Najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli towarzystwo nie ustala żadnego limitu, a w razie szkody zwraca koszty odpowiadające faktycznej wartości zniszczeń. Co oznacza, że jeśli złodziej uszkodzi nasze drzwi o wartości 3 tysięcy złotych, to właśnie taką kwotę otrzymamy w ramach odszkodowania.

Pamiętajmy też, aby zapytać towarzystwo, w jaki sposób wyliczana jest wartość odszkodowania, a dokładniej czy zawieramy ubezpieczenie na wartość rzeczywistą czy odtworzeniową. To drugie rozwiązanie jest dla klientów korzystniejsze, ponieważ w razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w takiej wysokości, abyśmy z otrzymanej sumy mogli naprawić lub zakupić sprzęt o podobnym standardzie. Natomiast jeśli zdecydujemy się na wartość rzeczywistą, wówczas firma potrąci wysokość odszkodowania o stopień zużycia sprzętu, co w konsekwencji może oznaczać, że wypłacone świadczenie nie pokryje w pełni naszej straty.

Jak obniżyć składkę?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy przede wszystkim od zakresu ochrony oraz zadeklarowanej sumy ubezpieczenia. Jednak w wielu sytuacjach klienci mogą liczyć na dodatkowe zniżki m.in. przy zakupie więcej niż jednej polisy w tym samym towarzystwie np. OC lub Autocasco. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych na zniżkę mogą również liczyć osoby, które we własnym zakresie zadbały o dodatkowy system zabezpieczeń. Solidne zamki i drzwi, rolety antywłamaniowe czy system alarmowy – te wszystkie elementy mogą wpłynąć na obniżenie składki. Aby nie przepłacać za ubezpieczenie, warto również porównywać oferty w kilku towarzystwach, szukać aktualnych promocji lub zapytać o możliwy rabat u agenta ubezpieczeniowego. Niekiedy dodatkową zniżką jest premiowana jednorazowa opłata składki lub płatność kartą kredytową.

(r)

  • Numer: 33 (770)
  • Data wydania: 18.08.15
Czytaj e-gazetę