Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

18.08.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

W czasie badania kontrolnego lekarz orzecznik ZUS orzekł, że osoba pobierająca świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy może ponownie pracować. Zainteresowany jednak nie podjął pracy, a stan jego zdrowia gwałtownie się pogorszył. Czy taka osoba może znów otrzymać rentę?

Osoba, która utraciła prawo do renty, może się ponownie o nią ubiegać. Lekarz orzecznik musi jednak potwierdzić, że ponownie stała się niezdolna do pracy. Ponowna utrata niezdolności do pracy musi jednak nastąpić w ciągu 18 miesięcy od zabrania pierwszej renty.


Mąż ma 43 lata pracy i ukończone 61 lat. Czy może przejść na świadczenie przedemerytalne na własną prośbę, czy musi to być z przyczyn ekonomicznych?

Świadczenia przedemerytalne są dla pracowników, którzy tracą pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Zawsze umowę musi wypowiedzieć pracodawca.


Przez całe życie płaciłem składki na ZUS i z nich nie skorzystałem. Czy ZUS zwróci mi pieniądze, gdy będę przechodził na emeryturę?

Ubezpieczenie jest ochroną przed ryzykiem. Ubezpieczając dom, samochód, czy z niego skorzystamy. A jednak płacimy regularnie i nawet wolelibyśmy, żeby nam się ono nie przydało. Ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych korzystamy przez całe życie i nawet nie uświadamiamy sobie, że to z naszych składek możemy przebywać w domu z dzieckiem, gdy jest chore, korzystamy z urlopu macierzyńskiego, czy rodzicielskie dostaniemy zasiłek macierzyński i rodzicielski. A kiedy się zestarzejemy, odbierzemy emeryturę. Jeżeli coś nam się stanie, nasza rodzina może liczyć na finansowe zabezpieczenie swojego życia, czyli rentę rodzinną. Przysługuje jej również zasiłek pogrzebowy. Szansę, że ani rodzina nie skorzysta z ubezpieczenia, są znikome.


Po śmierci żony przeszedłem na rentę po niej, bo okazało się to korzystniejsze. Cały czas prowadzę też warsztat w którym pracuję już prawie 50 lat i płacę składki do ZUS. Czy gdybym teraz przeszedł na swoją emeryturę dostawałbym więcej niż renty po żonie?

To się dopiero okaże, gdy złoży pan wniosek o przeliczenie emerytury. Do wniosku musi pan dołączyć zaświadczenie o zarobkach uzyskiwanych już po przejściu na emeryturę. ZUS wyliczy wysokość pana emerytury i wtedy okaże się, co jest dla pana korzystniejsze. Wypłacane będzie wyższe świadczenie.


  • Numer: 33 (770)
  • Data wydania: 18.08.15
Czytaj e-gazetę