Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Starsze osoby potrzebują naszej pomocy

21.07.2015 00:00 adam

W dzisiejszych czasach ze względu na starzenie się społeczeństwa zarówno w naszym kraju jak i w państwach UE zmienia się struktura społeczna, a w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby profesjonalnie przygotowane do opieki nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi.

Zmiany, które w szybkim tempie postępują w strukturze rodziny jak i mobilność młodego pokolenia powodują, że najstarsi członkowie rodziny nie mogą liczyć na bezpośrednią opiekę ze strony swych najbliższych. Takie zmiany zmuszają wiele osób do korzystania z instytucjonalnych form pomocy.

Pielęgnacja w cenie

Z danych statystycznych wynika, że zmiany demograficzne powodują wzrost zapotrzebowania na nowe zawody w branży dla starzejącego się społeczeństwa. To daje z kolei zapotrzebowanie na świadczenie usług opiekuńczo-medycznych. W niedalekiej przyszłości, jak wynika z badań przeprowadzonych w różnych regionach kraju, największy popyt będzie na wykwalifikowanych pracowników zajmujących się podstawową opieką i pielęgnacją człowieka.

Elastyczny system

System kształcenia związany z podziałem zawodów na kwalifikacje jest dość elastyczny, umożliwia uczącemu się zdobycie lub uzupełnienie kwalifikacji stosownie do własnych potrzeb i ambicji, ale także do potrzeb rynku pracy.

Zawody związane z opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi posiadają wspólne efekty kształcenia w zawodach z medyczno – społecznego obszaru zawodowego, efekty te stanowią podbudowę kształcenia w następujących  zawodach: opiekunka środowiskowa opiekunka w domu pomocy społecznej opiekunka osoby starszej.

Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim wychodzi naprzeciw rynkowi pracy i proponuje właśnie kształcenie w tych zawodach. Zawody te można zdobyć zarówno w szkole policealnej jak i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Opiekunka  środowiskowa

Zadaniem opiekunki środowiskowej jest świadczenie usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Opiekunka przede wszystkim pomaga osobie podopiecznej w codziennych czynnościach domowych, planowaniu i organizacji gospodarstwa domowego, wykonuje także czynności pielęgnacyjne i higieniczne u osób chorych i niesamodzielnych. Mobilizuje osobę podopieczną do aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania swoich zainteresowań i zwiększania samodzielności życiowej.

Opiekunka w domu pomocy społecznej

Opiekunka w domu pomocy społecznej pełni rolę osoby pierwszego kontaktu wobec osób niesamodzielnych, chorych, potrzebujących stałej opieki i pielęgnacji, oderwanych przez fakt zamieszkania w instytucjach całodobowych od codziennych kontaktów z rodzinami i bliskimi. Opiekun to osoba, która stymuluje rozwój i aktywizuje osoby przebywające w domu pomocy społecznej oraz wykorzystuje w tym celu różnorodne metody i narzędzia rehabilitacji lub terapii. Towarzyszy i udziela pomocy podopiecznemu w zaspokajaniu potrzeb i wykonywaniu różnych czynności z zakresu higieny osobistej.

Opiekunka osoby starszej

Istotą pracy zawodowej opiekuna osoby starszej jest świadczenie usług opiekuńczo – wspierających osobie starszej. Udziela pomocy i świadczy usługi opiekuńcze osobom przewlekle chorym, samotnym i niesamodzielnym, które nie mają dostatecznego wsparcia ze strony rodziny lub innych osób z najbliższego otoczenia. Opiekun osoby starszej to osoba, która potrafi rozpoznać sytuację społeczną, warunki życia oraz potrzeby i problemy osoby starszej, wykrywa, interpretuje przyczyny i skutki zaburzeń psychosomatycznych podopiecznego, określa stopień samodzielności i zdolności funkcjonowania osoby starszej w środowisku społecznym.

Od profesjonalnego opiekuna w podanych wyżej zawodach wymaga się określonych kompetencji personalnych i społecznych, co wynika z zakresu jego zawodowych zadań. Opiekun musi się wykazać przede wszystkim wielką empatią w pracy z osobą chorą i niesamodzielną, wymagana jest także jego kreatywność i konsekwencja w  realizacji zadań oraz umiejętności kształtowania pozytywnych relacji interpersonalnych w najbliższym otoczeniu osoby podopiecznej.

Potrzeba przygotowania fachowej kadry opiekunów do pracy z ludźmi starszymi i niesamodzielnymi w dzisiejszych czasach ciągle wzrasta. Pogłębiający się proces starzenia się ludności w naszym społeczeństwie oraz zmieniające się procesy społeczne w rodzinie wskazują na konieczność tworzenia instytucji wspierających rodziny w opiece nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi.

Katarzyna Mrowiec i Agata Rymer, nauczycielki Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznegow Wodzisławiu Śląskim

www.cku.wodz.pl


Osoby zainteresowane bezpłatnymi Kwalifikacyjnymi Kursami Zawodowymi, Szkołą Policealną lub ukończeniem Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych zapraszamy do  skorzystania z bogatej oferty Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Nabór na nowy rok szkolny 2015/2016 trwa do 21 sierpnia 2015.

  • Numer: 29 (766)
  • Data wydania: 21.07.15
Czytaj e-gazetę