Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Sąd orzekł: obudowy górnicze do opodatkowania

30.06.2015 00:00 adam

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że obudowa wyrobiska górniczego jest budowlą i podlega opodatkowaniu. Pobierany przez gminy podatek od nieruchomości może więc obejmować obudowy górnicze. Duży udział w całej sprawie miały Rydułtowy.

RYDUŁTOWY Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł 27 maja. Stronami były Kompania Węglowa oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego wcześniej o wsparcie zwróciły się Rydułtowy. Sprawa dotyczyła kwestii opodatkowania obudów wyrobisk górniczych. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Kompanii i uznał, że obudowy górnicze podlegają opodatkowaniu.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku NSA burmistrz Rydułtów Kornelia Newy mówiła na sesji: - W NSA w Warszawie odbyła się rozprawa, gdzie to nie my byliśmy stroną. Stronami były SKO i Kompania, która podważa naszą decyzję podatkową dotyczącą obudowy wyrobisk górniczych. Kompania twierdzi, że obudowy nie podlegają opodatkowaniu - wyjaśniła.

 

Budowle pod ziemią - jak naliczać?

Spór o to, w jaki sposób gminy powinny naliczać przedsiębiorstwom górniczym podatek od nieruchomości, a dokładnie od nieruchomości podziemnych, trwa od lat. Problemem są niejasne przepisy. Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce od dawna apeluje o przejrzyste sprecyzowanie definicji pojęcia budowli, ponieważ jest to niezbędne do naliczania podatku od nieruchomości.

13 września 2011 roku Trybunał Konstytucyjny potwierdził stanowisko gmin górniczych, iż obiekty i urządzenia znajdujące się w podziemnych wyrobiskach górniczych mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości – zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Jednakże już w uzasadnieniu do wyroku Trybunał wskazał na konieczność usunięcia przez ustawodawcę licznych mankamentów legislacyjnych obarczających wskazaną ustawę. Zwrócił też uwagę na brak kluczowej z punktu widzenia podatku definicji budowli.

- Po ponad 3 latach od dnia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, definicja budowli nadal nie została uchwalona co - zdaniem gmin górniczych – stanowi bezpośrednio przyczynę braku możliwości skutecznego i precyzyjnego wymiaru podatku od nieruchomości - tłumaczy Paweł Mocek, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Gminy górnicze podkreślają też, że brak jednej wyczerpującej definicji budowli wpływa negatywnie na gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego, które nie mogą poprawnie realizować zaplanowanych dochodów w ramach budżetu. Gminy uwikłane są też w długie i skomplikowane procesy sądowe.

 

Poszło o konstrukcje oporowe

Jednym z takich procesów była właśnie kwestia opodatkowania obudów górniczych. Rydułtowy odwoływały się do definicji zawartych w ustawie Prawo budowlane, która za budowle uznaje m.in. linie kolejowe, sieci techniczne i właśnie konstrukcje oporowe. Biegli wskazali, że obudowa poszczególnych wyrobisk stanowi konstrukcję oporową. Argumentacja spółki była zaś taka, że obudowy wyrobiska nie mogą stanowić konstrukcji oporowych. Sąd przychylił się jednak do argumentacji Rydułtów.

- Rozprawa w Warszawie była dla nas ciężkim przeżyciem. Była tam delegacja naszego miasta oraz innych gmin, jak Knurów, Libiąż czy Jastrzębie. Stanowiliśmy tam pokaźną grupę obserwatorów, która nie miała jednak prawa głosu. Reagowaliśmy jak na filmie niemym, czyli zaprzeczając czy kiwając potakująco głowami na to, co dzieje się na sali. Pod koniec rozprawy sędzia zwrócił się do nas i zapytał „A skąd państwo przyjechali? Czy może z zainteresowanej gminy Rydułtowy?” - relacjonowała burmistrz Kornelia Newy.

 

Rydułtowy zamilkły

Od momentu, kiedy wyrok zapadł, Rydułtowy nie chcą w żaden sposób komentować tematu. Jednocześnie niektóre związki zawodowe zaczęły analizować całą sprawę. - Nie wiemy, po której stronie leży racja. Bo jeżeli do tej pory spółka płaciła podatek, a sąd teraz tylko potwierdził, że powinna, to nie widzimy tu żadnej sensacji. Natomiast jeśli podatek od obudów górniczych jest nowym nałożonym podatkiem na przedsiębiorstwa górnicze, to mamy wątpliwości, gdyż byłoby to dodatkowe obciążenie dla kopalni - usłyszeliśmy w jednym ze związków zawodowych przy KWK Rydułtowy-Anna.

- Do tej pory Kompania Węglowa S.A. nie płaciła podatku od nieruchomości od wartości obudów podziemnych wyrobisk górniczych. Dotyczyło to również miasta Rydułtowy. Obecnie podatek ten nadal nie jest deklarowany i płacony. Kompania Węglowa S.A. stoi na stanowisku, że zapadły wyrok NSA nie ukształtował jeszcze linii orzeczniczej, a tym samym nie zmienia się dotychczasowe podejście do zagadnienia opodatkowania obudów. Ewentualna weryfikacja stanowiska w tej kwestii może nastąpić po otrzymaniu uzasadnienia wyroku na piśmie - informuje rzecznik prasowy Kompanii, Tomasz Głogowski.

(mak)

 

 

  • Numer: 26 (763)
  • Data wydania: 30.06.15
Czytaj e-gazetę