Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Kącik ZUS

26.05.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam ustalone prawo do emerytury w wieku 60 lat od 4 maja 2009 roku (urodziłam się 4 maja 1949roku). Emeryturę mam policzoną wg nowych zasad. Czy mogę teraz skorzystać z przeliczenia i przyjąć inne, dalsze trwanie życia niż to, które ZUS zastosował mi w roku 2009?

Znowelizowane przepisy nie dotyczą Pani w tym zakresie. Prawo do emerytury ma pani ustalone od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, a znowelizowane przepisy pozwalają na ponowne ustalenie emerytury poprzez zastosowanie innych tablic dalszego trwania życia tylko wobec osób, które mimo że osiągnęły powszechny wiek emerytalny, na emeryturę poszły znacznie później. Tablice dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego. Gdyby poszła pani na emeryturę w kwietniu roku 2010 r. lub później, takie przeliczenie mogłoby być dla pani korzystne.


Mam emeryturę według nowych zasad od 1 maja 2014 roku. Powszechny wiek emerytalny osiągnęłam w kwietniu 2011 roku, ale chciałam jeszcze popracować. Czy teraz mogę przeliczyć emeryturę z innych tablic dalszego trwania życia?

Tak. Powszechny wiek emerytalny miała pani w kwietniu 2011 roku, a prawo do emerytury powszechnej ustalono pani znacznie później, bo dopiero w roku 2014. ZUS przeanalizuje, czy korzystniejsze będą dla pani tablice z 2011 r., czy też te z 2014 r. i wybierze lepszy wariant, o ile złoży pani w tej sprawie wniosek.


Od maja 2013 roku mam przyznaną emeryturę z powodu szczególnych warunków. Ale 60 lat osiągnąłem w 2009 roku. Czy teraz mogę zmienić tablice zastosowane do wyliczenia emerytury na te z 2009 roku?

Znowelizowane przepisy dotyczą tylko emerytur wg nowych zasad przyznawanych w wieku powszechnym, a nie wcześniejszych. Pan pobiera emeryturę wcześniejszą.


Urodziłem się w 1953 roku. Od sierpnia 2014 r. jestem na wcześniejszej emeryturze z powodu pracy w szkodliwych warunkach. Dorabiam na umowie o dzieło u dotychczasowego pracodawcy. Czy muszę ten fakt zgłosić do ZUS?

W związku z tym, że nie osiągnął Pan powszechnego wieku emerytalnego, ma Pan obowiązek zgłoszenia tego faktu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przychód uzyskany z tytułu wykonania umowy o dzieło zawartej z osobą niebędącą jednocześnie pracodawcą emeryta lub rencisty nie wpływa na ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie kwoty świadczenia.


Jestem zatrudniony na pełny etat, a jednocześnie dla mojego zakładu wykonuję pracę na umowę-zlecenie. Czy gdybym chciał przejść na emeryturę i chciałbym, żeby ZUS mi ją wypłacał, muszę wypowiedzieć obie umowy, tj. umowę o pracę, jak i zlecenie?

- Dla celów wypłaty emerytury wystarczy tylko rozwiązanie umowy o pracę. Obowiązek ten nie dotyczy trwających umów-zleceń. Przechodząc na emeryturę nie musi Pan rezygnować z kontynuowania wykonywanej umowy-zlecenia w zakładzie, z którego Pan odchodzi na emeryturę.


  • Numer: 21 (758)
  • Data wydania: 26.05.15
Czytaj e-gazetę