Zawód technik usług kosmetycznych
Zawodowcy
Obecne czasy wymuszają na nas coraz większą dbałość o wizerunek zewnętrzny, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Od 1990 roku rynek kosmetyczny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce i na świecie, dlatego technik usług kosmetycznych wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy jak i samych uczniów, którzy chcą się rozwijać w tym kierunku.
Zachętą do kształcenia się w tym przyszłościowym zawodzie jest możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej. Zawód kosmetyczki daje szansę współpracy z wieloma nowoczesnymi firmami kosmetycznymi stwarzając szerokie możliwości pracy w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach medycyny estetycznej, salonach urody, SPA, działach kosmetycznych w centrach handlowych, jako przedstawiciel handlowy czy też szkoleniowiec firmy kosmetycznej zarówno z rynku detalicznego jak i profesjonalnego.
Dyplom technika usług kosmetycznych, uprawnia do prowadzenia własnej działalności w zakresie kosmetyki, pielęgnacji zdrowia i urody. Posiadacze dyplomu technika usług kosmetycznych mogą specjalizować się w wielu dziedzinach wywodzących się z kosmetyki lub jej pokrewnych. Można kształcić się dalej w dziedzinie kosmetyki upiększającej, np.: w wizażu, charakteryzacji filmowej i teatralnej. Wielu absolwentów specjalizuje się w kosmetyce dłoni wybierając pracę w salonach modelowania paznokci. Bardzo ciekawą i potrzebną dziedziną kosmetyki jest podologia – profesjonalna pielęgnacja stóp. Jest to coraz bardziej potrzebna usługa, zwłaszcza poszukiwana przez osoby cierpiące na zespół stopy cukrzycowej, osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną oraz ludzi w starszym wieku.
Salony odnowy biologicznej poszukują wśród techników usług kosmetycznych pracowników specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych ciała, np. masażu klasycznego, wyszczuplającego, masaży dalekowschodnich, takich jak lomi-lomi, gorącymi kamieniami, ziołowymi stemplami, muszlami i wiele innych. Bardzo poszukiwani są również specjaliści zajmujący się epilacją ciała (usuwaniem zbędnego owłosienia) metodami foto- i elektroepilacyjnymi.
Aby uzyskać tytuł technika usług kosmetycznych należy uzyskać świadectwo dwóch kwalifikacji:
A.61 - wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy,
A.62 - wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i zdobniczych ciała, dłoni i stóp.
Istnieją dwa sposoby aby je zdobyć:
1) szkoła policealna - dla osób posiadających wykształcenie średnie:
Nauka trwa 1 rok i 10 miesięcy (4 semestry)
Po 2. semestrze uzyskuje się świadectwo kwalifikacji A.61
Po 4. semestrze uzyskuje się świadectwo kwalifikacji A.62
Na podbudowie wykształcenia średniego daje tytuł technika usług kosmetycznych.
2) Kwalifikacyjne kursy zawodowe - dla osób dorosłych, posiadających ukończone gimnazjum (np. w trakcie nauki w szkole średniej, zawodowej lub po ukończeniu szkoły zawodowej)
KKZ A.61 trwa 2 semestry – uzyskuje się świadectwo kwalifikacji A.61
KKZ A.62 trwa 2 semestry – uzyskuje się świadectwo kwalifikacji A.62.
Po uzyskaniu każdego z tych świadectw można rozpocząć pracę w zakresie danej kwalifikacji.
Po uzyskaniu wykształcenia średniego (np. Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych) uzyskuje się tytuł technika usług kosmetycznych.
Aleksandra Pyszny i Dorota Machecka, Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim (www.cku.wodz.pl)
Najnowsze komentarze