Nowa fabryka Tenneco otwarta
Przybyło kilkaset nowych miejsc pracy
STANOWICE. We wtorek, 5 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej fabryki firmy Tenneco, która będzie drugą na Śląsku i trzecią w Polsce. Tenneco słynie z produkcji części samochodowych takich marek jak Walker i Monroe, a teraz przy produkcji ma pracować jeszcze więcej mieszkańców naszego regionu.
Na uroczyste otwarcie zaproszono całą śmietankę z naszego województwa. Był marszałek Wojciech Saługa. Był biskup ks. Wiktor Skworc, który poświęcił nowo wybudowaną fabrykę. Była też, choć wirtualnie, Elżbieta Bieńkowska – komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług. Oprócz już wspomnianych osobistości, nową fabrykę zobaczyli także przedstawiciele lokalnych władz z burmistrzemCzerwionki-Leszczyn Wiesławem Janiszewskim na czele, a także mieszkańcy Stanowic, gdzie zakład został ulokowany. Cała uroczystość rozpoczęła się w parafialnym kościele, gdzie biskup Wiktor Skworc celebrował mszę. Później uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod fabrykę, gdzie przed wejściem odbyło się przecięcie wstęgi. Po nim zaproszeni goście weszli do hali produkcyjnej, która trzeba przyznać zaskoczyła ogromem. Na hali jednak nie było jeszcze urządzeń produkcyjnych i maszyn, ale za to zorganizowano w tym miejscu wystawę zabytkowych samochodów. Główne uroczystości odbyły się na specjalnie przygotowanej scenie.
8,5 mld dolarów sprzedaży
Wszystkich gości powitał Henryk Michalik, dyrektor rybnickiego zakładu firmy Tenneco, opowiadając o początkach swojej współpracy z tą właśnie firmą. – Wydarzenie, o którym chciałbym opowiedzieć, miało miejsce 6 grudnia 1996 roku. Był piękny słoneczny dzień, a za oknem leżał puszysty śnieg. Moje córki wracały ze szkoły, a żona przygotowywała obiad. Ja kończyłem kalkulację kolejnego projektu. Zadzwonił wtedy telefon. Gość w słuchawce przedstawił się i zapytał, czy znam firmę Tenneco. Odpowiedziałem, że nie. Wtedy rozmówca zapytał, czy znam produkty Walkera i Monroe. Potwierdziłem i opowiedziałem mu trochę o tych produktach, poświadczając, że benchmarking u nas istnieje. Ten pan, który dzwonił z Brukseli powiedział, że marki Walker i Monroe to właśnie firma Tenneco. Zapytał, czy chciałbym się umówić na spotkanie w sprawie nawiązania współpracy. W tamtym czasie firma Tenneco posiadała prawie 60 fabryk w Ameryce Północnej, Południowej, Australii, Europie i RPA. Rozpoczynała właśnie swoją ekspansję na rynek chiński. Zatrudniała ponad 22 tys. współpracowników z roczną sprzedażą 3,5 mld dolarów. Dzisiaj firma Tenneco posiada na całym świecie ponad 80 fabryk, zatrudnia ok. 19 tys. pracowników, w tym ponad 3 tysiące w Polsce – w zakładzie w Rybniku i mniejszym w Poznaniu. Dzisiaj firma sprzedaje swoje produkty za ponad 8,5 mld dolarów – wyliczył Henryk Michalik, dyrektor Tenneco Automotive Polska w Rybniku.
Będą inni
Otwarcie nowej fabryki to radość dla władz gminy. – Wchodzimy w nową epokę. Gmina przygotowała się na to, aby skorzystać z przywileju, który sprawił nam los. Mamy autostradę, dwa zjazdy i dużo terenów inwestycyjnych. Pojawił się więc inwestor, jako duża korporacja z dużymi pieniędzmi. Dzisiaj mamy dużą uroczystość dla gminy – otwarcie zakładu, który myślę, że da to, co dziś dla gminy najważniejsze – miejsca pracy. W strategii rozwoju gminy założyliśmy funkcjonowanie tej gminy bez kopalni. Jeżeli ona powstanie, będzie to wartość dodana. Dzisiejsze otwarcie jest sygnałem, że obok przemysłu ciężkiego, jest możliwość lokowania u nas innych gałęzi gospodarki. Cieszymy się, że przemysł motoryzacyjny pojawił się także w Czerwionce-Leszczynach – zapewnił Wiesław Janiszewski, burmistrz. Jak podkreślił, Tenneco jest pierwsze, ale nie ostatnie, bo coraz więcej firm zaczyna interesować się terenami inwestycyjnymi w gminie.
Szansa dla bezrobotnych
Z otwarcia nowego zakładu cieszą się również pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku, bo być może nowe miejsca pracy będą okazją do powrotu do aktywności zawodowej osób bezrobotnych z terenu gminy i okolic. – Dla osób poszukujących pracy czy też planujących zmianę zatrudnienia, otwarcie nowej fabryki niesie ze sobą nadzieję. Aktualnie w naszych rejestrach znajduje się około 6300 bezrobotnych, z których 1200 to mieszkańcy gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Wśród nich są spawacze, ślusarze, tokarze, mechanicy i automatycy. Liczę na to, że w gronie pracowników nowej fabryki Tenneco Silesia w Stanowicach znajdą się również osoby rekrutujące się z naszych rejestrów i mam wielką nadzieję, że staną się oni wartością dodaną w firmie, tworząc zgrany i dynamiczny zespół pracowników – mówi Anna Michalczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. Według wcześniejszych zapowiedzi, nowa fabryka ma zatrudnić na początek 280 osób, a ta liczba może w ciągu funkcjonowania wzrosnąć nawet do 1000 pracowników. Warto dodać, że zakład istniejący w Rybniku zatrudnia dziś ok. 2300 osób, wśród których znajdują się często całe rodziny.
Podczas otwarcia przekazano również nominacje na stanowiska kierownicze w nowym zakładzie. Nowym dyrektorem został Tomasz Peszke, pracownik firmy Tenneco od 15 lat, który przeszedł prawie wszystkie szczeble zarządzania – od bycia kierownikiem działu produkcji, dyrektorem, po organizację produkcji i zarządzanie całymi działami operacyjnymi.
Rozwój innowacyjności
Na uroczystości otwarcia głos zabrali również przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za rozwój przemysłu i lokalnej ekonomii. – Dlaczego ta uroczystość jest dla nas taka ważna? Czy dlatego, że powstają nowe miejsca pracy i kilkaset rodzin będzie miało zapewniony byt i stabilność zatrudnienia? To w zasadzie jest najważniejsze. Dla mnie jednak jest ważne również to, że kolejny inwestor – amerykańska firma Tenneco, będąc obecną od 18 lat na Śląsku, realizuje kolejną inwestycję, potwierdzając tym samym, że nie zawiodła się i nie pomyliła, kiedy 18 lat temu zaufała ludziom na Śląsku. Najlepszym ambasadorem na świecie są takie firmy jak Tenneco – stwierdził Piotr Wojaczek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Choć wirtualnie, za pomocą łącza internetowego, na otwarciu pojawiła się również Elżbieta Bieńkowska. – Cieszę się, że od wielu lat firma inwestuje w Polsce w innowacyjne, ekologiczne rozwiązania dla sektora motoryzacyjnego. Innowacyjność produkcji przemysłowej jest podstawą sukcesu każdej firmy. Podkreślamy rolę innowacyjności w przemyśle w Komisji Europejskiej właściwie przy każdej okazji. Innowacyjność jest także elementem, który przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju przemysłu w Europie i sprawia, że nasze gospodarki będą coraz bardziej konkurencyjne i nowoczesne – podkreśliła komisarz Elżbieta Bieńkowska.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze