17-latka z historycznym sukcesem na koncie
Helena Kocur z Rydułtów zajęła I miejsce w finale Matury z Orłem Białym. - Historia naszego kraju kształtuje moją tożsamość - podkreśla laureatka.
RYDUŁTOWY 21 października w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiej Matury z Orłem Białym, określany przez organizatorów mianem „rzetelnej matury z prawdziwej historii Polski”. Pomysłodawcą jest prezes Towarzystwa Patriotycznego, Jan Pietrzak. I miejsce w finale zajęła 17-letnia Helena Kocur z Rydułtów, uczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku.
Wybrała „Żołnierzy Wyklętych”
- Historia Polski zawsze była ważna dla mnie i mojej rodziny. Duży wpływ miał na to dziadek, który walczył m.in. w Armii gen. Andersa, w 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Opowiadał o swoich przeżyciach z młodości, a w jego opowieściach zawsze była obecna miłość do Ojczyzny i wszystkiego, co ją tworzy: tradycji, religii, kultury. Historia naszego kraju kształtuje moją tożsamość. Poznając dzieje Polski odkrywam, kim jestem, skąd pochodzę i czuję, że należę do tej wielkiej wspólnoty, jaką jest naród polski. Na bohaterów mojej pracy wybrałam „Żołnierzy Wyklętych” – polskich bohaterów i patriotów. Uważam, że są oni nadal zbyt mało znani i doceniani, co bardzo chciałabym zmienić. Matura z Orłem Białym to wspaniałe przedsięwzięcie i cieszę się, że mogłam w nim wziąć udział. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali: moim rodzicom, siostrze, a także mojej nauczycielce historii, siostrze Barbarze Markiewicz z Liceum Sióstr Urszulanek w Rybniku - podkreśla Helena Kocur.
Historię trzeba znać
Do matury mogli przystąpić uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci wyższych uczelni z wyłączeniem studentów wydziałów historycznych oraz inne osoby, które zawodowo nie zajmują się problematyką historyczną. Pierwszy etap konkursu obejmował przygotowanie pracy pisemnej na jeden z tematów podanych w wykazie zagadnień programowych ogłoszonym na stronie akcji. Spośród ok. 100 prac wyłoniono 13 najlepszych. - Trzeba historię znać, żeby być dobrym Polakiem i dobrze służyć swemu krajowi” - mówił Jan Pietrzak w czasie finału.
Wręczenie nagród 5 finalistom Matury z Orłem Białym miało miejsce podczas uroczystego Koncertu Niepodległości, 8 października. II miejsce zajął Mariusz Solecki, nauczyciel języka polskiego z Katowic, następne Karol Rozenberg ekonomista, analityk kredytowy z miejscowości Sztum, Wanda Głażewska, technolog żywienia z Ostrołęki oraz Urszula Barczyk z miejscowości Szalowa, absolwentka kierunku: język i kultura Rosji na Uniwersytecie Jagiellońskim.
opr. mak
Najnowsze komentarze