Zmarł prof. Jerzy Regulski, współtwórca polskiego samorządu terytorialnego
WARSZAWA, MARKLOWICE 12 lutego zmarł prof. Jerzy Regulski, prezes i współtwórca Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, inicjator i współrealizator odbudowy samorządu terytorialnego w Polsce. W 2007 r. Rada Gminy Marklowice, jako pierwsza w kraju, nadała mu tytuł Honorowego Obywatela.
- Był to człowiek, bez którego Polska nie byłaby w tym miejscu, w którym jest - mówi wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz. - Ówczesne elity czasu przełomu ustrojowego nie do końca wierzyły w powodzenie reformy samorządowej. Determinacja profesora Regulskiego sprawiła, że żyjemy dzisiaj w innej Polsce. To był człowiek, który wyrósł z tradycji II Rzeczypospolitej, człowiek ogromnej kultury osobistej i wielkiego intelektu.
Prof. Regulski urodził się w 1924 r. w Podkowie Leśnej. W czasie okupacji służył w Narodowych Siłach Zbrojnych. Był więźniem politycznym w latach 1945-46. Ukończył Wydział Inżynierii Politechniki Warszawskiej, w 1974 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych, zaś w 1983 r. profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych. Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Roskilde (Dania). Prof. Jerzy Regulski był m.in. inicjatorem i organizatorem badań nad odbudową samorządu terytorialnego, współprzewodniczącym zespołu ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu, senatorem, ambasadorem, stałym przedstawicielem RP przy Radzie Europy, przewodniczącym Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa, członkiem Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Był ekspertem Banku Światowego, uczestniczył w pracach nad reformami samorządowymi w wielu krajach Europy Południowej, Wschodniej i Azji Centralnej. Profesor Regulski był Kawalerem Orderu Orła Białego, odznaczony też Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
(abs)
Rada Gminy Marklowice, w 2007 r., jako pierwsza w kraju, nadała profesorowi Regulskiemu tytuł Honorowego Obywatela. Później taki tytuł nadały mu również Jelenia Góra i Podkowa Leśna. - Przyznaliśmy mu honorowe obywatelstwo m.in. z wdzięczności za to, że mieszkańcy Marklowic mogli pójść do referendum i zagłosować, że chcą wrócić do granic gminy zlikwidowanych w 1975 r. w wyniku reformy gierkowskiej - mówi wójt Chrószcz. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że był Honorowym Obywatelem naszej gminy, chociaż tak naprawdę mógłby być honorowym obywatelem każdej polskiej gminy. Polska utraciła człowieka, który był motorem przemian życia obywatelskiego i gospodarczego, bez którego nie byłoby obecnej Rzeczypospolitej: samorządnej, gospodarnej. Z prof. Regulskim byłem w częstym kontakcie, jeszcze na moją kartkę przesłaną mu z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku odpisał, życząc powodzenia mieszkańcom Marklowic i dobrego rozwoju gminy.
Najnowsze komentarze