Co znaleźli inspektorzy ochrony środowiska?
Wodzisław był jednym z miast kontrolowanych przez WIOŚ w związku z kiepską jakością powietrza
WODZISŁAW ŚLĄSKI Wojewódzcy inspektorzy skontrolowali urząd miasta w grudniu 2014 r. – Celem kontroli było sprawdzenie wykonywania przez prezydenta zadań określonych w „Programie ochrony powietrza dla stref województwa śląskiego, w których stwierdzone zostały ponadnormatywne poziomy substancji w powietrzu”. Kontrola obejmowała sprawdzenie terminowości złożenia do Marszałka Województwa Śląskiego corocznych sprawozdań z realizacji działań naprawczych ustalonych w POP oraz stopnia realizacji poszczególnych zadań określonych w POP, za które odpowiedzialny był Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego w okresie od 2010 do 2014 roku – wyjaśnia Anna Szweda–Piguła, rzecznik prasowy magistratu.
Nawet drogi mają wpływ
Zakres zadań obejmował w sumie 15 różnych działań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wśród nich można wymienić chociażby likwidację ogrzewania węglowego w budynkach użyteczności publicznej, poprawę stanu technicznego dróg istniejących – utwardzenie dróg lub poboczy w celu redukcji wtórnego unosu pyłu z drogi, modernizację dróg czy kontrolę gospodarstw domowych w zakresie posiadania umów na odbiór odpadów oraz przestrzegania zakazu spalania odpadów.
122 kotłownie
Kontrola wykazała, że powyższe zadania zostały wykonane przez miasto terminowo lub też są w trakcie realizacji. – W okresie, który podlegał kontroli, między innymi dofinansowano modernizację 122 kotłowni należących do osób fizycznych, przeprowadzono szereg termomodernizacji budynków szkół i przedszkoli, budynków mieszkalnych wielorodzinnych będących w zarządzie ZGMiR. Tutaj warto dodać, że łączna powierzchnia użytkowa poddana termomodernizacji to ponad 29,5 tys. m kw. Termomodernizacji zostały poddane również budynki Urzędu Miasta i OSP w Kokoszycach. Jeśli chodzi o zadania inwestycyjne drogowe wchodzące we wspomniany wcześniej program, z pewnością do najważniejszych z nich można zaliczyć budowę Drogi Zbiorczej, czyli odcinek od ul. Marklowickiej po ul. Pszowską – wylicza rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl.
(tora)
Nie od dziś wiadomo, że Wodzisław Śląski jest jednym z miast naszego województwa z najgorszą jakością powietrza. Potwierdzają to pomiary ze stacji przy ul. Gałczyńskiego 1. Z pierwszych 10 dni lutego przez 6 dni stężenie pyłu zawieszonego PM10 było przekroczone o 100 proc. W jeden dzień stężenie było wyższe o 75 proc. a w dwa dni o 50 proc. Tylko jednego dnia stężenie pyłu mieściło się w normie. W styczniu pył przekraczał normy o 100 proc. przez 14 dni. Stężenia przekroczone o 50 i 75 proc. notowano przez 13 dni. Tylko dwa dni powietrze nie było przesycone pyłem ponad miarę, za dwa dni nie ma pomiarów ze stacji.
Najnowsze komentarze