Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kącik ZUS

27.01.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam 20 lat i studiuję zaocznie. Od szkoły podstawowej pobieram z ZUS rentę rodziną po tacie. Teraz mam możliwość podjęcia pracy na umowę o pracę, ale boję się, że mogę stracić świadczenie w związku z osiąganym dochodem. Chciałabym wiedzieć ile mogę zarobić, by ZUS nie wstrzymał mi wypłaty renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS. W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia świadczenie ulega zmniejszeniu. Do renty rodzinnej od 1 grudnia 2014 r. można miesięcznie dorobić 2646,80 zł bez zmniejszenia lub całkowitego zawieszenia świadczenia. Przy wyższych zarobkach renta rodzinna jest zmniejszana. Przy zarobkach powyżej 130 proc., (tj. kwota 4915,50 zł), prawo do renty rodzinnej ulega całkowitemu zawieszeniu.


Prowadzę własną działalność gospodarczą. Dwa miesiące temu urodziłam córkę i zaczęłam korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Chciałabym jednak skrócić czas jego pobierania i wrócić do firmy. Czy przepisy określają, kiedy jest to najszybciej możliwe? Czy zależy to od zajęcia się córką przez jej ojca, który jest zatrudniony na etacie?

Matka dziecka może podjąć decyzję o skróceniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jest to jednak możliwe dopiero po wykorzystaniu go przez co najmniej 14 tygodni. Warunkiem szybszego powrotu do prowadzenia firmy jest uzyskanie urlopu macierzyńskiego przez ojca w celu osobistej opieki nad dzieckiem. Przysługuje mu niewykorzystany okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po terminie rezygnacji z jego części przez matkę, czyli w tej sytuacji za 6 tygodni. Oczywiście ojciec dziecka będzie mógł również wystąpić o dodatkowy r urlop macierzyński i rodzicielski, u który uprawnia do zasiłku macierzyńskiego. Należy pamiętać o tym, że osoba ubezpieczona, która nie jest pracownicą, a więc m.in. jest osobą prowadząca działalność gospodarczą, do wniosku w sprawie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego przedkłada oświadczenie od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do tego zasiłku.


 

  • Numer: 4 (741)
  • Data wydania: 27.01.15
Czytaj e-gazetę