O górnośląskiej historii z IPN
6 listopada od godz. 16.15 w Muzeum w Wodzisławiu Śl. potrwa spotkanie autorskie z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Obecni będą naczelnik biura edukacji publicznej IPN Katowice dr hab. Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum oraz Mirosław Węcki. Zaprezentują najnowsze publikacje katowickiego oddziału IPN. Dotykają one bardzo zróżnicowanych zagadnień z najnowszej historii Górnego Śląska i Polski. Ważne miejsce zajmują czasy wojny i okupacji. W tym bloku znajdziemy biografię gauleitera NSDAP na Górnym Śląsku – Fritza Brachta, jak też syntezę wydarzeń Września 1939 r. w Katowicach. Okresowi bezpośrednio powojennemu, a konkretnie wydarzeniom roku 1945 w naszym regionie poświęcona jest książka „Wywózka” – o deportacji mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w ZSRR – mówi Piotr Hojka z Muzeum w Wodzisławiu Śl. Sprawom życia codziennego i dziejom społecznym dedykowane są dwa opracowania – album „Marzenia z betonu” oraz obszerna historia ruchu hippisowskiego na przełomie lat 60. i 70., pióra Bogusława Tracza. IPN sporo badań poświęca „Solidarności”. Efektem są dwie książki: monografia NSZZ „Solidarność” Podbeskidzia i praca o polityce Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach wobec „Solidarności”.
Próbę spojrzenia na górnośląskie dzieje od końca XIX w. do połowy XX w. z różnej perspektywy przynosi książka „Górny Śląsk i Górnoślązacy”. Dopełnieniem jest unikatowy półrocznik „CzasyPismo” o historii naszego regionu w XX w. - W czasie spotkania z historykami IPN mieszkańcy będą mogli podyskutować oraz wskazać na zapomniane wątki dwudziestowiecznej historii Górnego Śląska – zachęca Piotr Hojka, współorganizator spotkania.
(tora)
Najnowsze komentarze