Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Popularne gumki pod lupą UOKiK

21.10.2014 00:00 red

Ostatnio przez media przetoczyła się nagonka na popularne wśród dzieci i nastolatków kolorowe gumki, z których można robić bransoletki.

Różni eksperci dowodzili, że zabawki te zawierają groźne dla zdrowia ftalany. Co ciekawe w informacjach tych nie było żadnego potwierdzenia doniesień o szkodliwości gumek przez instytucje zdrowia publicznego czy konsumenckie. Tymczasem sprzedawane w Polsce gumki skontrolował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Są wyniki badań

Właśnie opublikował wyniki badań. Płynie z nich jeden wniosek -  próbki dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawierają szkodliwych substancji i nie stwarzają zagrożenia. Natomiast  dwie próbki kolorowych zawieszek (nie gumek) zatrzymane na granicy zawierały niebezpieczne ftalany w niedozwolonej ilości. Towar nie zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Bez szkodliwych ftalanów

W oficjalnym komunikacie UOKiK czytamy m.in.: „Na zlecenie UOKiK od połowy września Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej przeprowadzają interwencyjne kontrole zestawów do wyplatania bransoletek. Pierwsze próbki kolorowych gumek i zawieszek zostały pobrane zarówno z małych punktów sprzedaży detalicznej, jak i sieciowych sklepów z zabawkami. Trafiły do specjalistycznego laboratorium UOKiK w Łodzi, które zbadało obecność związków chemicznych - ftalanów. Przebadano także próbki wyrobów zatrzymane na granicy przez służby celne. [...] Jak wynika z analizy [...] pierwsze przebadane 5 próbek dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawiera szkodliwych substancji. Analizowane akcesoria to m. in. gumki w zestawach po 19, 15 i 6 kolorów.[...] Obecnie na terenie całego kraju pobierane są kolejne próbki - zarówno przez organy celne, jak i Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej. Laboratorium w Łodzi bada na bieżąco kolejne próbki gumek i zawieszek.

Kontrole trwają

Dodatkowo, w ramach planowych kontroli do końca roku Urząd zaplanował badania laboratoryjne zabawek (w tym bransoletek i zawieszek, bez względu na kraj wytworzenia) pod kątem występowania w nich niedozwolonych substancji chemicznych. Średnio w każdym kwartale laboratoryjnie badanych jest około 60 próbek różnego rodzaju zabawek pod kątem spełniania właściwości chemicznych.”

(tora)

  • Numer: 42 (727)
  • Data wydania: 21.10.14
Czytaj e-gazetę