Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

08.07.2014 00:00 red

Kącik ZUS

Mój mąż zmarł dziesięć lat temu. Syn uczył się i pobierał po nim rentę. Przerwał naukę i już nie otrzymuje świadczenia. Czy gdyby  rozpoczął szkołę to odzyskałby rentę? Syn właśnie skończył 20. rok życia.

Joanna z Radlina

Dziecko uprawnione do renty rodzinnej po rodzicu ma prawo pobierać to świadczenie do ukończenia nauki  w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. W przypadku, gdy 25 lat ukończy będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. By wznowić wypłatę świadczenia, syn powinien złożyć wniosek w tej sprawie do ZUS wraz z zaświadczeniem ze szkoły o kontynuowaniu nauki.


Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Wniosek o urlop z tytułu urodzenia dziecka (macierzyński, dodatkowy macierzyński, jak również rodzicielski) złożyłam w ciągu 14 dni od dnia porodu. Czy i kiedy mogę zrezygnować z poszczególnych urlopów na rzecz męża, czyli ojca dziecka?

Mieszkanka Kuźni Raciborskiej

Każda osoba ubezpieczona, która złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu z tytułu urodzenia dziecka w ciągu 14 dni po porodzie, może zrezygnować z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i powrócić do pracy. Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji składa się w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy. Rezygnacja przez pracownicę z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego może nastąpić, o ile wykorzystana część urlopu trwała tydzień bądź jego wielokrotność. Natomiast w przypadku urlopu rodzicielskiego rezygnacja z jego części może nastąpić wówczas, gdy wykorzystana część urlopu jest wielokrotnością tygodnia i trwa co najmniej 8 tygodni. O niewykorzystaną przez matkę dziecka część albo całość urlopów może wystąpić ojciec dziecka.


Mam 64 lata, w swoim życiu przepracowałem 15 lat w państwowym zakładzie, a z tej pracy, składki odprowadzane były do ZUS. Później pracowałem we własnym gospodarstwie rolnym. Od 18 lat pobieram rentę z KRUS–u. Jeżeli chciałbym skorzystać z emerytury z ZUS, to czy przy ustalaniu kapitału początkowego zostanie mi pomniejszona wartość  o wypłaconą rentę chorobową z KRUS?

Stały Czytelnik

Podstawą naliczenia emerytury z ZUS pomniejszamy wyłącznie o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych przyznanych na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ponieważ pobiera Pan rent z KRUS, kwoty pobranych świadczeń nie pomniejszają podstawy emerytury z ZUS.

  • Numer: 27 (712)
  • Data wydania: 08.07.14
Czytaj e-gazetę