Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Egzotyczni goście w ponczo i sombrero

22.04.2014 00:00 red

MSZANA Vanessa, Ruth, Kevin, Robert i Modesto czyli piątka młodych Peruwiańczyków, którzy goszczą w parafii św. Jerzego w Mszanie, odwiedziła także gminne przedszkole i urząd gminy. Towarzyszyła im opiekunka i tłumaczka - Magdalena Tlatlik, która od trzech lat jest świecką misjonarką w Peru, ks. Przemysław Piwowarczyk, wikary w Mszanie oraz ks. Grzegorz Wita, wikariusz biskupi ds. misji w archidiecezji katowickiej.

Goście z Peru byli pod wrażeniem serdeczności, z jaką są witani wszędzie, gdziekolwiek się pojawią. - W peruwiańskich górach ludzie są bardzo nieufni. Ja zdobywałam ich zaufanie przez ponad rok, osiągnęłam tyle, że nie bali się otworzyć mi drzwi. Więc gdy dzisiaj w Mszanie wszyscy od razu zapraszają naszych gości do stołu, częstują kawą i domowym ciastem, oni są w szoku - mówi pani Magdalena.

Egzotyczni goście każdego dnia podczas wystąpień w mszańskim kościele pokazują nowe tańce. Podobnie było w czasie wizyty w przedszkolu. Dzieci miały też okazję zagrać na peruwiańskiej fletni i przebrać się w tradycyjne ponczo i sombrero. Dyrekcja przedszkola i władze gminy Mszana przekazały gościom upominki i słodycze dla dzieci w Peru.

Goście z Andów przylecieli do Polski 12 kwietnia. Po krótkiej wizycie w Katowicach gościli kilka dni w Mszanie. Teraz odwiedzą inne parafie archidiecezji katowickiej. Będą również w Rzymie na kanonizacji Jana Pawła II. Do Peru wracają w maju.

(abs)

  • Numer: 16/17 (701/702)
  • Data wydania: 22.04.14